Cztery świadczenia, które może otrzymać opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   24 maja 2016 11:45


Cztery świadczenia, które może otrzymać opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o kilka rodzajów zasiłków oraz o dodatek pielęgnacyjny. Fot. Fotolia

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, w tym seniorów po 75. r.ż., mogą starać się o kilka rodzajów państwowej pomocy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą starać się o SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY. Od 1 stycznia 2015 r. przysługuje on także opiekunom, którzy w ogóle nie podjęli zatrudnienia. O wsparcie mogą ubiegać się także rolnicy, ich małżonkowie i domownicy.

O przyznaniu zasiłku decyduje kryterium dochodowe - łączny miesięczny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 764 zł netto.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wys. 520 zł miesięcznie (710 zł brutto).

Opiekunom dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wskutek nowelizacji Ustawy o świadczeniach rodzinnych utraciły 1 lipca 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie nie spełniły kryterium dochodowego do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego, przysługuje ZASIŁEK DLA OPIEKUNA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ w wys. 520 zł miesięcznie (710 zł brutto), niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie.

W celu częściowego pokrycia wydatków opiekunom osób niepełnosprawnych został przyznany ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY w wys. 153 zł miesięcznie. Przysługuje on m.in. osobie, która ukończyła 75 lat i osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku pow. 16. r.ż. 

Osoby 75+ lub niezdolne do samodzielnej egzystencji mają prawo do DODATKU PIELĘGNACYJNEGO. Wynosi on 208,79 zł netto miesięcznie. Nie przysługuje osobie uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego lub renty socjalnej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.