Czy Centra Emerytur Pomostowych usprawnią przyznawanie świadczeń?

FINANSE

Autor: Dziennik Zachodni, nettg.pl/Rynek Seniora   04 lipca 2016 15:42


Czy Centra Emerytur Pomostowych usprawnią przyznawanie świadczeń? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce powstały dwa ośrodki dla emerytur pomostowych. Utworzono Centrum Emerytur Pomostowych Północ w Koszalinie (Zachodniopomorskie) oraz Centrum Emerytur Pomostowych Południe w Sosnowcu (Śląskie).

Centra mają ułatwić procedurę przyznawania tych emerytur pomostowych, które są związane ze specyfiką regionów - z pracą w kopalniach, hutach i w przemyśle stoczniowym, a także z pracą marynarzy i rybaków - informuje Dziennik Zachodni.

Sosnowieckie Centrum przyjmuje wnioski kierowane przez pracowników branży górniczej. Realizuje przy tym zadania w imieniu wszystkich terenowych jednostek ZUS w kraju. Co prawda każda zainteresowana osoba może złożyć wniosek w dowolnym oddziale ZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych lub poprzez wysyłkę pocztą, ale i tak dokumenty trafią do Sosnowca - wyjaśnia portal górniczy nettg.pl.

Prawo do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych mają osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i nie nabyły uprawnień do emerytury wcześniejszej.

Przysługuje urodzonym po 31 grudnia 1948 r., posiadającym okres pracy co najmniej 15 lat, w wieku co najmniej 55 lat (kobiety) i 60 lat )mężczyźni), mającym okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn i przed 1 stycznia 1999 r. wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która zakończyła się rozwiązaniem umowy.

Warunki do emerytury pomostowej dla górników różnią się dla mężczyzn jedynie kryterium wieku (co najmniej 60 lat) oraz okresem wykonywania pracy - o pomostówki mogą wnioskować również ci, którzy po 31 grudnia 2008 r. wykonywali pracę górniczą i nastąpiło z nimi rozwiązanie stosunku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR