
W Polsce powstały dwa ośrodki dla emerytur pomostowych. Utworzono Centrum Emerytur Pomostowych Północ w Koszalinie (Zachodniopomorskie) oraz Centrum Emerytur Pomostowych Południe w Sosnowcu (Śląskie).
Centra mają ułatwić procedurę przyznawania tych emerytur pomostowych, które są związane ze specyfiką regionów - z pracą w kopalniach, hutach i w przemyśle stoczniowym, a także z pracą marynarzy i rybaków - informuje Dziennik Zachodni.
Sosnowieckie Centrum przyjmuje wnioski kierowane przez pracowników branży górniczej. Realizuje przy tym zadania w imieniu wszystkich terenowych jednostek ZUS w kraju. Co prawda każda zainteresowana osoba może złożyć wniosek w dowolnym oddziale ZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych lub poprzez wysyłkę pocztą, ale i tak dokumenty trafią do Sosnowca - wyjaśnia portal górniczy nettg.pl.
Prawo do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych mają osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i nie nabyły uprawnień do emerytury wcześniejszej.
Przysługuje urodzonym po 31 grudnia 1948 r., posiadającym okres pracy co najmniej 15 lat, w wieku co najmniej 55 lat (kobiety) i 60 lat )mężczyźni), mającym okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn i przed 1 stycznia 1999 r. wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która zakończyła się rozwiązaniem umowy.
Warunki do emerytury pomostowej dla górników różnią się dla mężczyzn jedynie kryterium wieku (co najmniej 60 lat) oraz okresem wykonywania pracy - o pomostówki mogą wnioskować również ci, którzy po 31 grudnia 2008 r. wykonywali pracę górniczą i nastąpiło z nimi rozwiązanie stosunku pracy.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych