Czy można przejąć mieszkanie komunalne po śmierci rodziców?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   23 marca 2016 12:55


Czy można przejąć mieszkanie komunalne po śmierci rodziców? Prawa najmu do mieszkania komunalnego nie można odziedziczyć, ale po spełnieniu odpowiednich warunków jest możliwość ponownego zawarcia umowy. Fot. DeWitt Clinton/Flickr.com (CC BY 2.0)

Nie istnieje uprawnienie do dziedziczenia prawa najmu w przypadku mieszkania komunalnego. Jednak jeśli się spełnia odpowiednie warunki, można ponownie wstąpić w taki stosunek prawny. Lokal można także kupić na własność - o ile samorząd będzie chciał go sprzedać.

Po śmierci najemcy w jego prawo wstępują członkowie najbliższej rodziny, w tym dzieci, a także konkubent. Ponadto, aby uzyskać tytuł prawny do mieszkania, trzeba w nim stale zamieszkiwać. Z reguły wystarcza zameldowanie się - informuje Dziennik Gazeta Prawna. 

Mieszkanie można także kupić. Aby mieć taką możliwość, trzeba regularnie opłacać czynsz, a lokal powinien mieć uporządkowaną sytuację prawną. Dopiero wtedy można się ubiegać o jego nabycie. Jednak samorządy z reguły niechętnie sprzedają mieszkania o dużej wartości lub znajdujące się w centrach miast, a najemca lokalu komunalnego nie może skutecznie zażądać od samorządu, aby przeniósł na niego prawo własności.

Jeśli samorząd zdecyduje się na sprzedaż, powinien zorganizować przetarg. Odstępstwem od reguły jest m.in. zakup lokalu komunalnego przez najemcę, który zawarł umowę na czas nieoznaczony. Taka osoba ma prawo pierwszeństwa w nabyciu mieszkania.

Prawo pierwokupu ani nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej nie przysługuje jednak najemcy niesamodzielnego lokalu. Może on jednak startować w przetargu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.