Czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   05 września 2016 13:03


Czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana? Pożyczka w rodzinie do określonej kwoty nie jest obciążona podatkiem PCC. Fot. Fotolia

Pożyczka w rodzinie bez podatku PCC jest możliwa, o ile w ciągu 5 lat nie przekroczy 9637 zł od jednej osoby. Ale i wyższe pożyczki - pod pewnymi warunkami - mogą być nieopodatkowane.

Zgodnie z prawem każda pożyczka wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wys. 2 proc.  - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. Od tej zasady istnieje jednak szereg wyjątków.

Gdy pożyczka pochodzi od najbliższej rodziny (m.in. od małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa czy teściów) i nie przekracza kwoty 9637 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz nie wymaga dokumentowania w urzędzie skarbowym ani składania żadnych deklaracji.

Gdy kwota pożyczki od najbliższej rodziny przekracza 9637 zł, także można uniknąć zapłacenia podatku PCC. Trzeba jednak złożyć deklarację PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentować otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy (albo w SKOK-u) lub przekazem pocztowym.

Ta możliwość nie może być jednak zastosowana w przypadku pożyczek między teściami, zięciem i synową. Pozostali członkowie najbliższej rodziny mogą korzystać z tego przywileju podatkowego bez obaw o naruszenie prawa.

W trakcie przygotowywania przelewu lub przekazu należy zwrócić uwagę, by w rubryce "tytułem" wpisać jednoznacznie, że chodzi o pożyczkę, a nie np. nieokreślony przelew środków.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.