Czy rząd może pomóc zadłużonym seniorom?

FINANSE

Autor: Rynek Seniora   07 września 2015 14:21


RynekSeniora.pl
Czy rząd może pomóc zadłużonym seniorom? Aż 60% zadłużonych polskich seniorów to kobiety. Fot. PTWP Piotr Waniorek

Statystyki są alarmujące - według danych Biura Informacji Kredytowej - aż 44% Polaków powyżej 65 r.ż. jest kredytobiorcami.

Śmierć małżonka, brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny, utrata dochodu, rosnące odsetki - powodów zadłużenia polskich seniorów jest tyle, ile osób. 

W Polsce żyje aż 5,9 mln osób powyżej 65 roku życia, z czego 2,6 miliona jest kredytobiorcami - łącznie muszą spłacić dług w wysokości 22,4 miliarda złotych. Aż 60% zadłużonych polskich seniorów to kobiety.

Pożyczka pilnie potrzebna
Zastanawiające jest, na co najczęściej seniorzy decydują się przeznaczyć pieniądze z kredytu?

- Rozpiętość potrzeb życiowych jest ogromna i bardzo różna. Najczęściej jednak jest to pomoc najbliższym i rodzinie - wiele młodych nie ma pracy albo pracują na umowy zlecenie lub o dzieło. Sami nie mają zdolności kredytowych, więc zwracają się o pomoc do dziadków, rodziców. Gdy dochodzi do tego, że młodzi przestają płacić zobowiązania, muszą to przejąć na siebie osoby starsze. Druga kwestia to namawianie osób starszych na zakup towarów, które absolutnie nie spełniają norm ani swoich właściwości - mowa tu o pościelach, garnkach (…) - mówi Izabela Dąbrowska-Antkowiak z Federacji Konsumentów.

Czy rząd może jakoś pomóc zadłużonym osobom, podobnie jak planuje pomóc frankowiczom? Czy rzeczywiście ludzie powyżej 65 roku życia nie mogą liczyć na pomoc od nikogo, nawet własnej rodziny?

Lichwiarze atakują
- Myślę, że państwo powinno zająć się zmianą polityki dotyczącej zadłużenia społeczeństwa. Wprowadzona w 2011 roku nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która uwolniła prowizję z 5% do kwoty dowolnej, spowodowała zalew rynku firmami, które udzielają tzw. chwilówek. Nawet do kilkudziesięciu tysięcy w skali roku - mowa tu o realnym koszcie kredytu (…) - wyjaśnia Wojciech Perliński, Stowarzyszenie 304 kk.

- Mało tego. Informacja o tym pojawia się w reklamach tych firm małym druczkiem, na dole ekranu, na dosłownie kilka sekund, aby tego nie było widać. Emeryci, seniorzy to potomkowie starych czasów kiedy był jeden bank, jedna poczta i jeden kanał telewizyjny, jedna gazeta (…). Wtedy nie było tak oszukańczych metod na rynku jak są w tej chwili. (…) - dodaje. 

Badania pokazują, że Polacy nie czytają umów, ale także zwyczajnie ich nie rozumieją. Aby zmniejszyć odsetek zadłużonych seniorów już teraz należałoby zadbać o edukację młodzieży, która za kilka lat może spotkać się z podobnym problemem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.