Czy ZUS dotknie destabilizacja, która uderzy w emerytów? Wniosek o kontrole w oddziałach

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 czerwca 2017 12:09


Czy ZUS dotknie destabilizacja, która uderzy w emerytów? Wniosek o kontrole w oddziałach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesna zwróciła się do PIP o kontrolę we wszystkich oddziałach ZUS. Inspekcja miałaby sprawdzić, czy w Zakładzie nie dochodzi do łamania praw pracowniczych w związku z realizacją reformy dot. obniżenia wieku emerytalnego. Według Nowoczesnej "ZUS dotknęła destabilizacja".

- Wysyłamy dziś wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała w środę (7 czerwca) na konferencji w Sejmie rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. Kontrola miałaby sprawdzić - jak wyjaśniła - czy w ZUS-ie "są łamane prawa pracownicze, (...) oraz czy Zakład otrzymał odpowiednie narzędzia, aby wdrożyć decyzje podjęte przez rząd PiS".

- ZUS dotknęła destabilizacja. W ostatnim kwartale wejdzie w życie obniżenie wieku emerytalnego, co oznacza, że w jednym kwartale do ZUS-u może spłynąć nawet 330 tys. wniosków o przejście na wcześniejszą emeryturę - podkreśliła. Tymczasem, jak dodała, "standardowo ZUS rozpatruje rocznie około 230-240 tys. wniosków"

- Już dzisiaj pracownicy ZUS alarmują, że Zakład nie jest gotowy do rozpatrzenia tak dużej liczby wniosków, co więcej, że w Zakładzie łamane są prawa pracownicze związane z pracą w nadgodzinach, że rząd przekazał nowe zadania, nie przekazując środków na dodatkowe etaty, które miałyby to obsłużyć - mówiła posłanka Nowoczesnej. Jak oceniła, "ten chaos może dotknąć emerytów i rencistów".

- Jeżeli spełnią się przestrogi, o których mówią pracownicy ZUS, rozpatrywanie wniosków może trwać pół roku a nawet dłużej - powiedziała.

Inny poseł Nowoczesnej Michał Jaros ocenił, że "tak kończy się realizacja populistycznych obietnic wyborczych".

W piśmie do PIP klub poselski Nowoczesnej podkreśla, że bezpośrednią przyczyną naruszeń praw pracowników ZUS - o których to naruszeniach informowały media i organizacje związków zawodowych - "jest zbliżający się termin obniżenia wieku emerytalnego, kiedy to w przeciągu zaledwie kilku tygodni do ZUS może wpłynąć nawet 330 tys. dodatkowych wniosków o emeryturę".

"Zakład nie jest przygotowany na obsłużenie takiej ilości dodatkowych wniosków, nie zatrudnia dodatkowych pracowników, aby podołać temu zadaniu" - napisano w prośbie o przeprowadzenie kontroli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR