Dentyści też mają prawo do emerytury za pracę w szczególnych warunkach

FINANSE

Autor: Infodent24/Rynek Senioa   02 listopada 2015 09:33


www.infodent24.pl
Dentyści też mają prawo do emerytury za pracę w szczególnych warunkach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stomatolodzy ubiegający się o emeryturę mają prawo do zaliczenia im pracy w zawodzie jako pracy w szczególnych warunkach. Nawet, jeśli ich świadectwo pracy na to nie wskazuje. Jeżeli ZUS nie przyzna im prawa do świadczenia, mogę się o nie ubiegać w sądzie.

Ostatnio tego typu sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Gliwicach.

Do sądu odwołać się dentysta, któremu ZUS nie przyznał prawa do emerytury, bo nie zaliczył mu 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Organ rentowy nie uwzględnił do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lat 1979 - 1985, bowiem świadectwo pracy z tego okresu nie zawierało informacji o wykonywaniu pracy w takich właśnie okolicznościach.

W odwołaniu od tej decyzji ubezpieczony wniósł o przyznanie prawa do emerytury, wskazując że legitymuje się 15-letnim okresem pracy w warunkach szczególnych.

Sąd ustalił, że:
- odwołujący ukończył 60 rok życia, nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego i legitymuje się 25 letnim okresem składkowym i nieskładkowym;
- organ rentowy zaliczył ubezpieczonemu do pracy w warunkach szczególnych okres zatrudnienia od 1.09.1985 r. do 31.03.1987 r. oraz od 1.01.1991 r. do 31.12.1998 r. w wymiarze 9 lat 3 miesięcy 17 dni.

W okresie od 1.03.1979 r. do 31.08.1985 r. ubezpieczony był zatrudniony w ośrodku zdrowia, gdzie stale i w pełnym wymiarze pracował jako lekarz dentysta.

Odwołanie ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie, a to ze względu na fakt, iż zgodnie z art. 184 ust. 1 i 2 w zw. z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury ma ubezpieczony urodzony po 31 grudnia 1948 r., który:
-  ukończył 60 lat;
- udokumentował do 31.12.1998 r. 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia przy pracach wymienionych w wykazie A Rozporządzenia Rady Ministrów z 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
- nie przystąpił do OFE, albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 wskazanego rozporządzenia, okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w tym akcie prawnym są okresy, w których praca w szczególnych warunkach jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

W rozpatrywanej sprawie jedyną sporną okolicznością było to czy ubezpieczony przepracował co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach, przy udowodnionym już stażu pracy w warunkach szczególnych wynoszącym 9 lat, 3 miesiące 17 dni .

W stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku Wykazie A, Dziale XII, obejmującym prace w służbie zdrowia, pod pozycją 2 wymienione są m.in. prace lekarzy stomatologów.

W ocenie Sądu, przeprowadzone postępowanie wykazało, że ubezpieczony w okresie zatrudnienia w ZOZ tj. od 1.03.1979 r. do 31.08.1985 r. stale i w pełnym wymiarze czasu wykonywał pracę lekarza stomatologa.

Bez znaczenia pozostaje fakt, że ubezpieczony nie posiadał właściwego świadectwa pracy w szczególnych warunkach za sporny okres pracy. Okoliczność, że świadczył pracę w warunkach szczególnych została bowiem wykazana w postępowaniu sądowym za pomocą innych dowodów.

W postępowaniu odwoławczym przed Sądem, nie obowiązują ograniczenia dowodowe jakie występują w postępowaniu o świadczenia emerytalno - rentowe przed organem rentowym, a Sąd może ustalić okoliczności mające wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość jak: okresy zatrudnienia, w tym wykonywanie pracy w warunkach szczególnych, za pomocą wszelkich środków dowodowych, przewidzianych w kodeksie postępowania cywilnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR