Dlaczego kobiety to ponad 60 proc. wszystkich zadłużonych emerytów?

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 stycznia 2018 14:48


Dlaczego kobiety to ponad 60 proc. wszystkich zadłużonych emerytów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz pomorskie - to województwa, w których seniorzy statystycznie najczęściej popadli w długi i trafili do Krajowego Rejestru Długów - wynika z najnowszych danych Biura Informacji Gospodarczej, które prowadzi rejestr.

Liczba zadłużonych seniorów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD BIG) przekracza obecnie 291 tysięcy, a ich zadłużenie to ponad 4,5 miliarda złotych. Średnio jedna osoba w wieku emerytalnym zapisana w rejestrze ma do spłacenia dług o wartości 15 tys. 609 złotych.

Największa liczba seniorów wpisanych do rejestru - poinformowało KRD BIG w komunikacie przesłanym PAP - mieszka w województwie śląskim (45,6 tysiąca). Ich zadłużenie sięga ok. 775 mln zł. Na drugim miejscu w tym rankingu jest woj. mazowieckie - zadłużonych jest tam 36,5 tys. seniorów na kwotę blisko 633 mln zł. Trzecie miejsce zajmuje woj. dolnośląskie, gdzie 29,3 tys. seniorów zadłużonych jest na 437,5 mln zł. "Tym samym w tych trzech regionach mieszka 38 proc. wszystkich zadłużonych emerytów i przypada na nich niemal 41 proc. całkowitego długu" - podkreślono.

Prezes KRD BIG Adam Łącki zwrócił uwagę w komentarzu, że liczba zadłużonych w poszczególnych województwach wynika głównie z liczby mieszkańców regionów. - To w głównej mierze konsekwencja dużej liczby ludności mieszkającej w wymienionych województwach. Ale jeśli zrelatywizować te dane przeliczając liczbę zadłużonych seniorów na ich 1000 w danym województwie, to otrzymamy zdecydowanie pełniejszy obraz zjawiska i przede wszystkim odpowiedź na pytanie, gdzie mieszka największy odsetek emerytów, którzy mają problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań - wyjaśnił.

KRD BIG zwróciło uwagę, że jeśli przeliczyć liczbę zadłużonych seniorów na 1000 mieszkańców w wieku emerytalnym to kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań najczęściej dotykają mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.  - "Na tysiąc emerytów zamieszkujących wymienione regiony odpowiednio ponad 75, 72 i 69 z nich jest zadłużonych" - napisano. Biorąc pod uwagę ten sposób przeliczania, najmniej zadłużonych seniorów mieszka w południowej i wschodniej części Polski - w województwach: podkarpackim, podlaskim i małopolskim.

W komunikacie podkreślono, że ponad 60 procent wszystkich emerytów - dłużników stanowią kobiety, których łączne zadłużenie nieznacznie przekracza 2,7 miliarda złotych. Przeciętnie panie mają do oddania 15,3 tys. zł, podczas gdy średnie zadłużenie przedstawiciela płci męskiej sięga niemal 16,1 tys. złotych.

- W przypadku całej bazy danych KRD BIG przeważają mężczyźni. W przypadku emerytów sytuacja jest odwrotna. Kobiety szybciej przechodzą na emeryturę. Ponadto, statystycznie żyją dłużej od mężczyzn. Emerytek jest więc więcej od emerytów. Ponadto, często po śmierci męża nie są one w stanie spłacać wspólnie zaciągniętych zobowiązań. W efekcie wpadają w kłopoty finansowe, a niska emerytura nie ułatwia ich rozwiązania - wyjaśnia Łącki.

Najczęściej seniorzy mają zobowiązania wobec banków komercyjnych, spółdzielczych i firm pożyczkowych oraz wierzycieli wtórnych (fundusze sekurytyzacyjne oraz firmy windykacyjne). "Emeryci nie płacą również rachunków za mieszkanie, za wodę, prąd, czy gaz oraz za telewizję, internet, oraz telefon" - zaznaczono w komunikacie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR