Dlaczego obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynie na pomostówki?

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   18 marca 2016 12:08


Dlaczego obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynie na pomostówki? Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego nie zaszkodzi pomostówkom. Fot. Fotolia

Mimo wejścia w życie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego ZUS i tak nie straci na wypłatach emerytur pomostowych - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Stanie się tak dzięki temu, że te świadczenia będą wypłacane krócej niż obecnie.

ZUS przeprowadził symulację wpływu obniżenia wieku emerytalnego na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Wyniki tych obliczeń zostały przedstawione w czasie ostatniego posiedzenia zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego (RDS).

Zasady wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej dla osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze określa aktualna ustawa o emeryturach pomostowych. Zgodnie z tymi przepisami prawo do świadczenia mają osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. Dodatkowo muszą mieć 15-letni staż w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mieć na swoim koncie co najmniej 20 (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy oraz ukończyć 55 (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Właśnie ze względu na fakt, że wiek przechodzenia na takie świadczenie pozostawiono niezmieniony, wprowadzenie rozwiązania prezydenckiego nie wpłynie ani na kwotę zbieranych składek, ani na wypłaty. Świadczenia pomostowe mają przy tym charakter wygasający - w 2040 r. ostatnia osoba mająca prawo do pomostówki zakończy pracę. 

Z szacunków ZUS wynika, że zakład na emerytury pomostowe wydaje 0,71 mld zł, a po wejściu nowych przepisów wydatki na takie świadczenia nawet nieco spadną - do 0,65 mld zł. 

Tymczasem największe centrale związkowe domagają się likwidacji wygaszania świadczeń dla osób wykonujących najbardziej niebezpieczne prace oraz mające wpływ na publiczne bezpieczeństwo.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.