
FINANSE
Wydawać by się mogło, że posiadanie konta osobistego to konieczność. Jednak nie wszyscy gromadzą środki na rachunku bankowym, a przyczyny tego są zróżnicowane. Mimo swoich wątpliwości, warto przekonać się do założenia konta dla klientów indywidualnych. Oto kilka powodów, dla których może to być opłacalne.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie MasterCard, aż 15% Polaków nie posiada rachunku bankowego. To sporo, biorąc pod uwagę fakt, z jak wieloma korzyściami wiąże się posiadanie konta.
1) Większe bezpieczeństwo posiadanych środków
Pieniądze zdeponowane na koncie bankowym są bezpieczniejsze niż środki przechowywane w przysłowiowej skarpecie. Posiadanie gotówki w domu to zwiększone ryzyko jej utraty w razie włamania do mieszkania czy oszustw, na które narażeni są osoby starsze.
Środki zgromadzone na koncie bankowym są bezpieczniejsze. Co prawda istnieje ryzyko niewypłacalności banku, niemniej jednak kapitał chroniony jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). To instytucja, która wypłaca klientom zgromadzone środki, gdy bank ma problemy finansowe - kwota gwarantowana nie może przekraczać 100 000 euro (klientom wypłacana jest równowartość w walucie PLN).
2) Możliwość zaciągnięcia kredytów bez zbędnych formalności
Posiadanie konta bankowego pozwala zaciągnąć kredyty na dowolny cel bez zbędnych formalności. To niezwykle wygodne, ponieważ nie trzeba dostarczać np. zaświadczenia o osiąganych dochodach ani wyciągów z emerytury czy renty.
Bank, widząc comiesięczne wpływy na rachunek, jest w stanie udzielić kredytu na określoną wysokość (zgodnie ze zdolnością kredytową). Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest tzw. limit kredytowy - dodatkowe środki w ramach konta osobistego, które można pobrać nawet wtedy, gdy własne środki wynoszą 0 zł. Przewagą limitu kredytowego nad innymi kredytami gotówkowymi jest niższy koszt - odsetki naliczane są wyłącznie od pobranej kwoty, a nie od całości kredytu.
3) Możliwość regularnego odkładania oszczędności
Konto bankowe, poza możliwością zaciągnięcia kredytów bez zbędnych formalności, otwiera drogę do innych produktów finansowych. Przede wszystkim pozwala gromadzić środki, które codziennie "pracują" na zysk posiadacza rachunku. Wystarczy założyć konto oszczędnościowe (często warunkiem jest konieczność posiadania konta osobistego nieoprocentowanego), by odkładać pieniądze na innym rachunku. Konto oszczędnościowe jest oprocentowane, dzięki czemu środki tam zdeponowane pozwalają osiągnąć zysk. Jego wysokość zależna jest od wysokości oprocentowania - im wyższe, tym więcej można zarobić.
Rozdzielenie finansów na konto standardowe i konto oszczędnościowe pozwala na systematyczne budowanie tzw. poduszki finansowej, a więc "zapasu" środków z myślą o przyszłości. Jako że odsetki z każdym miesiącem rosną, zachęca to do gromadzenia kapitału, a nie jego wypłaty.
Warto w tym miejscu podkreślić, że konto osobiste daje także możliwość ulokowania środków na lokatach -często lepiej oprocentowanych niż konta oszczędnościowe.
4) Pełna kontrola nad wydatkami
Posiadając gotówkę, ciężko zapanować nad wydatkami - szczególnie, jeśli nie prowadzić domowego budżetu. Konto osobiste pozwala na szybką weryfikację dochodów i wydatków, dzięki czemu wiesz na co tak naprawdę "idą" twoje pieniądze. Wystarczy internetowy dostęp do rachunku bankowego, by w dowolnym momencie móc spojrzeć na historię dokonanych transakcji. Zapisane są tam dane dotyczące płatności kartą czy wypłaty gotówki w bankomatach.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych