Długie kolejki emerytów w punktach przyjmowania wniosków o rekompensaty za deputat
Autor: PAP/Rynek Seniora   26 października 2017 09:18

Infolinie i punkty przyjmowania wniosków o 10-tysięczną rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla będą czynne dłużej, od godz. 8 do 20; większość także w soboty, a niektóre i w niedziele - wynika ze środowych (25 października) informacji górniczych spółek oraz resortu energii.

We wtorek weszła w życie Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, na podstawie której ponad 235 tys. uprawnionych emerytów i rencistów górniczych (także osoby otrzymujące renty rodzinne po górnikach) otrzyma 10-tysięczne rekompensaty za utracony deputat węglowy. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się we wtorek i potrwa do 18 listopada włącznie.

Już w pierwszych dwóch dniach składania wniosków przed punktami, gdzie można złożyć stosowne dokumenty (jest ich w sumie 37) ustawiały się długie kolejki emerytów i rencistów. Z nieoficjalnych, szacunkowych informacji, uzyskanych w większych spółkach górniczych, tylko w pierwszym dniu przyjmowania wniosków, punkty w kopalniach odwiedziło ok. 25 tys. osób.

W środę późnym popołudniem Ministerstwo Energii podało w komunikacie, że "w związku z dużym zainteresowaniem zostaje wydłużony czas pracy punktów informacyjnych oraz infolinii do godz. 20". Dotąd infolinie w spółkach węglowych były czynne do godz. 14. Niektóre punkty przyjmowania wniosków od początku pracowały do 20, jednak inne kończyły pracę kilka godzin wcześniej.

Większość punktów będzie także czynna w soboty, a niektóre - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych spółek - i w niedziele. Nie będą natomiast pracować w dni świąteczne 1 i 11 listopada.

Wnioski o rekompensatę można też przesłać pocztą - liczy się wówczas data stempla pocztowego.

"Wniosek składany pocztą powinien posiadać poświadczenie podpisu przez notariusza lub przez gminę - pod warunkiem, że na jej terenie nie ma kancelarii notarialnej upoważnionej do poświadczenia własnoręczności podpisu" - podał resort energii.

Wcześniej, zarówno w samym formularzu wniosku, jak i w oficjalnej instrukcji jego wypełniania, nie było informacji o tym, że poświadczenie danych i podpisu w urzędzie gminy możliwe jest tylko w sytuacji, gdy w danej gminie nie ma kancelarii notarialnej - w środę wieczorem instrukcja została już odpowiednio skorygowana.

W wielu śląskich gminach emeryci i renciści pytali we wtorek i środę o możliwość poświadczenia danych i podpisu, byli jednak odsyłani z urzędów gmin do notariuszy. M.in. Ruda Śląska i Tychy wydały specjalne komunikaty w tej sprawie, publikując także listę kancelarii notarialnych w tych miastach. Samorządowcy tłumaczyli, że przepisy upoważniają ich do poświadczania podpisów tylko w ściśle określonych przypadkach.

Jak ustaliła PAP w jednej z kancelarii notarialnych w Tychach, poświadczenie podpisu kosztuje (wraz z podatkiem) niespełna 25 zł. Nie wymaga wielu formalności - należy umówić się na wizytę w kancelarii i stawić się tam z dowodem osobistym oraz wypełnionym wnioskiem, wymagającym podpisania i poświadczenia. U notariusza można również ustanowić pełnomocnictwo do złożenia wniosku o rekompensatę w imieniu osoby uprawnionej.

W przypadku wysyłania wniosku pocztą (po uprzednim notarialnym poświadczeniu danych i podpisu) na kopercie należy napisać hasło "Rekompensata".

Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Witold Jajszczok, poinformował PAP, że emeryci i renciści z kopalń dawnej Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego, a także kopalni Kazimierz-Juliusz, powinni wysyłać wnioski bezpośrednio na bytomski adres SRK: Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA, ul. Strzelców Bytomskich 207, 41-914 Bytom.

Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer podała, że wysyłane pocztą wnioski emerytów i rencistów z tej spółki powinny być wysyłane do tych kopalń, z których emeryci i renciści przeszli na emeryturę.

Informacje o tym, kto może ubiegać się o świadczenie rekompensacyjne, oraz jak można je otrzymać są zamieszczone na stronach internetowych Ministerstwa Energii oraz górniczych spółek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR