Do emerytury można dorobić - byle nie za dużo

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   02 lipca 2015 10:34


Do emerytury można dorobić - byle nie za dużo Dorabianie na emeryturze jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Osoby, które chcą dorobić do emerytury muszą uważać, by ich dodatkowy dochód nie osiągnął kwoty, która spowoduje, że ich świadczenie zostanie zmniejszone lub wstrzymane.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach, wysokość świadczenia może ulec zmniejszeniu, lub zawieszeniu w razie osiągania przychodu powyżej kwoty progowej z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.  

Zgodnie z przepisami "za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności". O wysokość swojej emerytury mogą być spokojni emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie w zależności od płci i daty urodzenia ubezpieczonego.

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego muszą się liczyć z przestrzeganiem kwot granicznych. W innym wypadku mogą utracić świadczenia z ZUS. Limity ZUS wynoszą 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 

Przekroczenie pierwszej kwoty spowoduje zmniejszenie wysokości świadczenia o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia. Ta wynosi dla emerytur 561,70 zł dla emerytur. Kiedy wynagrodzenie przekroczy drugą kwotę graniczną, czyli 130 proc., emerytowi zostaje zawieszone wypłacanie świadczeń.

Według GUS, kwota równa 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi od 1 czerwca 2015 r. 2838,50 zł. Kwota równa 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego to 5271,40 zł.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.