Do roku 2060 na emerytury zabraknie nawet trzech bilionów złotych

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   06 lipca 2016 12:28


Do roku 2060 na emerytury zabraknie nawet trzech bilionów złotych Prognoza kondycji ZUS nie uwzględnia obniżenia wieku emerytalnego. Fot. Fotolia

Opracowana przez ZUS prognoza dla systemu do roku 2060 zakłada trzy scenariusze: optymistyczny, średni i pesymistyczny. Dziennik Gazeta Prawna wyliczył, że do tego czasu zsumowane deficyty funduszu emerytalnego wyniosą, w zależności od wariantu, między 1,3 a 3,2 bln zł. Druga, "pesymistyczna" kwota to tyle, ile wynosi pięcioletni budżet Unii Europejskiej.

Co ciekawe, prognoza kondycji ZUS nie uwzględnia zakładanego obniżenia wieku przechodzenia na emeryturę.

W wariancie optymistycznym i średnim kwota deficytu będzie nadal rosła, ale w relacji do PKB niedobór będzie mniejszy niż dziś. Na dopłaty do emerytur państwo będzie musiało przeznaczać proporcjonalnie mniej niż obecnie. W scenariuszu średnim deficyt w funduszu emerytalnym ma się zmniejszyć z 2,13 proc. PKB w 2017 r. do 1,4 proc. w roku 2060. W dzisiejszych realiach to spadek o 13 mld zł. W scenariuszu optymistycznym to spadek do 0,44 proc. PKB w 2060 r.

Jednocześnie większa niż dziś część wypłacanych świadczeń będzie pokrywana z wpływającej składki. W wariancie średnim w 2017 r. FUS będzie pokrywał 70 proc. emerytur z pobieranych składek, a w 2060 r. - 77 proc. Wariant optymistyczny przewiduje, że w 2060 r. 90 proc. wypłacanych świadczeń będzie pokrywane z wpłacanych składek.

Na podstawie prognozy ZUS DGP wyliczył, że zsumowane deficyty funduszu emerytalnego do roku 2060 w cenach z 2014 r. wyniosą między 1,3 a 3,2 bln zł (76-188 proc. PKB). Tyle do tego czasu trzeba będzie znaleźć w budżecie, zapożyczając się, zwiększając podatki lub tnąc wydatki.

Według bilansu ZUS stopa zastąpienia (czyli relacja emerytury do ostatniej pobieranej pensji) spadnie z ok. 50 proc. obecnie do 30-40 proc. Anna Kwiecińska, aktuariusz ZUS, przyznaje, że emerytury z nowego systemu będą relatywnie niższe od emerytur ze starego.

Eksperci przestrzegają, że lepiej nie obniżać wieku emerytalnego i trzymać się systemu zdefiniowanej składki.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.