Dochody seniorów nie takie małe, ale samotne kobiety zagrożone ubóstwem
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   04 marca 2015 18:01

Wyniki badań budżetów gospodarstw domowych pokazują relatywnie dobrą sytuację dochodową osób starszych w porównaniu z innymi grupami społeczno-ekonomicznymi - stwierdzili eksperci w środę (3 marca) podczas posiedzenia komisji polityki senioralnej.

- Dochód osoby starszej determinuje jej aktywność edukacyjną, kulturalną, społeczną i rodzinną, dlatego chcemy dokonać analizy tego zagadnienia - wyjaśniał cel sesji przewodniczący komisji Michał Szczerba.

Jaki zatem jest ten dochód? Wbrew powszechnym przekonaniom, nie taki mały.

- W 2013 r. emeryci uzyskali trzeci pod względem wielkości średni miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwie domowym, wynoszący ok. 1415 zł. Był on wyższy od dochodów rolników, rencistów i pracowników na stanowiskach robotniczych – wyliczała Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W strukturze wydatków emerytów, podobnie jak w innych grupach, najważniejszą rolę odgrywają koszty wyżywienia oraz koszty stałe związane z użytkowaniem mieszkania. Gospodarstwa domowe emerytów charakteryzują się też co oczywiste najwyższymi wydatkami na zdrowie w porównaniu do pozostałych grup.

- Z badania budżetów gospodarstw domowych wynika, ze gospodarstwa emerytów znajdują się w relatywnie dobrej sytuacji finansowej - oceniła Małgorzata Marcińska.

Potwierdza to również fakt, że gospodarstwa domowe emerytów charakteryzuje jeden z najniższych współczynników zagrożenia ubóstwem relatywnym. W 2013 r. wyniósł 11,4 proc - obniżył się o 1,6 proc. od 2008 r.

Ubogie starsze kobiety na wsi
Natomiast w relatywnie najgorszej sytuacji znajdują się domowe gospodarstwa jednoosobowe. Charakteryzują się one zazwyczaj niskim poziomem dochodu rozporządzalnego, co przy wysokich kosztach stałych związanych np. z eksploatacją mieszkania, stanowi znaczne obciążenie dla budżetów.

- Sytuacja finansowa jednoosobowych gospodarstw seniorów powinna być traktowana przez nas jako ważna przesłanka polityki dochodowej, ponieważ w przyszłości liczba takich gospodarstw prowadzonych przez osoby powyżej 65 r.ż. będzie szybko wzrastać – podkreśliła wiceminister Marcińska.

Jak ocenia ekspertka, jest to tym dotkliwsze, że w gospodarstwach jednoosobowych zamieszkują częściej kobiety, które dysponują znacznie niższymi dochodami.

- Generalnie wskaźniki zagrożenia ubóstwem są wśród osób starszych niższe niż dla ogółu ludności kraju niezależnie od przyjętej granicy ubóstwa. Częściej zagrożone ubóstwem są osoby starsze na wsi niż mieszkające w miastach - wskazała Grażyna Marciniak, wiceprezes GUS.

Gospodarstwo domowe pod lupą
Urząd statystyczny przeanalizował z kolei dochody i wydatki gospodarstw domowych, w których skład wchodziła co najmniej jedna osoba powyżej 65 r.ż.

W 2013 r. było w Polsce 13,5 mln gospodarstw domowych i około 30 proc. z nich miało w swoim składzie jedną osobę starszą a około 17 proc. tworzyły wyłącznie osoby w wieku 65+

Prawie 61 proc. osób starszych zamieszkiwało gospodarstwa domowe, dla których wyłącznym lub głównym źródłem utrzymania była emerytura lub renta.

- W 2013 r. w gospodarstwach domowych z osobami starszymi przeciętny miesięczny dochód na osobę wynosił 1319 zł wobec 1299 zł notowanego dla ogółu gospodarstw - podkreśliła Grażyna Marciniak.

Inaczej wygląda sytuacja jeśli analizujemy sytuację wg wyodrębnionych kategorii. W gospodarstwach 2-osobowych składających się wyłącznie z osób starszych odnotowano przeciętny dochód rozporządzalny na 1 osobę w wysokości 1675 zł, a w przypadku osób starszych utrzymujących się samodzielnie 1670 zł.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.