Dodatek pielęgnacyjny wypłaca ZUS. Świadczenie to przysługuje osobom uprawnionym do emerytury lub renty, które dodatkowo:
- ukończyły 75 rok życia
- zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
Dodatek pielęgnacyjny otrzyma każdy emeryt lub rencista, spełniający przynajmniej jeden z powyższych warunków. Osoba, która nie ukończyła 75 lat, przed otrzymaniem dodatku pielęgnacyjnego musi wykazać, że bez pomocy opiekuna nie jest w stanie zaspokajać podstawowych potrzeb życiowych.
Uwaga - dodatku pielęgnacyjnego nie uzyska emeryt lub rencista przebywający w placówce opiekuńczej. Wyjątek dotyczy tylko osób, które poza nią spędzają przynajmniej dwa tygodnie w miesiącu.
O zasiłek pielęgnacyjny z kolei trzeba zwrócić się do opieki społecznej. Przysługuje on zarówno osobom po 75 r. ż., jak i osobom młodszym oraz dzieciom – w dwóch ostatnich przypadkach głównym kryterium jest tu orzeczenie o niepełnosprawności.
Przepisy nie przewidują możliwości otrzymywania obydwu świadczeń pielęgnacyjnych (dodatku oraz zasiłku). Dodatek pielęgnacyjny (208,17 zł/m-c) jest nieco wyższy od zasiłku pielęgnacyjnego (153,00 zł/m-c). Dlatego większość osób uprawnionych do obydwu tych świadczeń, wybiera pomoc wypłacaną przez ZUS.
Więcej: www.ebroker.pl