Dodatkowe pieniądze dla stulatków

FINANSE

Autor: Radio Via, wp.pl/Rynek Seniora   02 października 2014 15:50


Dodatkowe pieniądze dla stulatków Fot. PTWP

Za dożycie sędziwego wieku otrzymujemy dodatkowo tzw. świadczenie honorowe w wysokości ok. 3 tys. zł. Wypłacają je każdego miesiąca ZUS, KRUS i resortowe zakłady emerytalne - przypomina Radio Via.

Osiągnięcie słusznego wieku jest w Polsce hojnie nagradzane. Każdy, kto ukończył 100 lat, może liczyć na specjalne, tzw. honorowe świadczenie.

Wypłacane jest dodatkowo. A to oznacza, że nie ma wpływu na inne przyznane świadczenia: emeryturę czy rentę. Za dożycie sędziwego wieku należy się około 3 tys. zł i to każdego miesiąca. Nawet gdyby nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia. Jego wypłatą zajmują się ZUS, KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

Honorowe świadczenie przyznawane jest od 1972 roku, ale dopiero w 2006 roku zostało ujęte w charakterze ustawy. W całej Polsce świadczenie honorowe otrzymuje obecnie ponad 3300 osób. W ubiegłym roku na wypłatę honorowego świadczenia ZUS wydał 76,5 mln zł, KRUS – ponad 32 mln zł.

Osobom, które ukończyły 100 lat życia i pobierają świadczenia emerytalno-rentowe, prezes ZUS przyznaje świadczenia honorowe z urzędu. Natomiast ci 100-latkowie, którzy nie pobierają emerytury lub renty, prezes ZUS przyznaje świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat życia na wniosek złożony w najbliższej placówce ZUS, np. przez członka rodziny. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia.

Świadczenia honorowe przyznawane są w wysokości aktualnie obowiązującej kwoty bazowej, służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w trybie zwykłym

Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.