Dodatkowy rok pracy ma podnieść emeryturę o 8 proc.

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 czerwca 2017 11:43


Dodatkowy rok pracy ma podnieść emeryturę o 8 proc. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odroczenie o jeden rok momentu przejścia na emeryturę skutkować będzie zwiększeniem świadczenia o kwotę ok. 8 proc. - mówił w piątek (2 czerwca) w Szczecinie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki.

Wiceminister wziął udział w spotkaniu, które odbyło się w ramach kampanii informacyjnej "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", realizowanej wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta oraz NSZZ "Solidarność". Podsumowanie kampanii zaplanowano na poniedziałek, w Warszawie.

Na spotkaniu przedstawiane były główne założenia zmian w systemie emerytalnym, zasady nabywania uprawnień do przejścia na emeryturę oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń. Partnerem kampanii jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 października.

Zieleniecki podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że "zmiany w systemie emerytalnym to danie możliwości ubezpieczonym samodzielnego decydowania o tym, w jakim momencie zakończyć swoją aktywność zawodową".

- Czynniki, które będą decydować o suwerennych decyzjach poszczególnych ubezpieczonych, są bardzo różne: m.in. stan zdrowia, zachowanie zdolności do pracy, szansa utrzymania się na rynku pracy, sytuacja materialna, ewentualne inne źródła utrzymania, sytuacja osobista czy rodzinna - wymienił wiceminister.

Jak zaznaczył "odroczenie o jeden rok momentu przejścia na emeryturę skutkować będzie zwiększeniem świadczenia o kwotę ok. 8 proc."

- Każdy ubezpieczony, który 1 października br. osiągnie nowy wiek emerytalny, będzie zmuszony do tego, aby przeprowadzić bilans zysków i strat, i w sposób odpowiedzialny podjąć decyzję co do tego, kiedy zakończyć proces aktywności zawodowej - wyjaśnił.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha dodał, że "podwyższenie emerytury o 8 proc. w ciągu jednego roku jest jednym z największych na świecie w systemach emerytalnych".

- Około 17 proc. osób, które nabywają uprawnienia do emerytury, pozostaje dalej aktywnymi na rynku pracy - podkreślił.

- Jako związek walczyliśmy o obniżenie wieku emerytalnego i to nam się udało, ale ciągle staramy się o to, aby do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływały jak największe składki, czyli chcemy uzusowienia umów śmieciowych, wzrostu płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej - powiedział zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.

- To, że emerytura jest niska, bo średnia jest na poziomie 2138 zł brutto, świadczy o tym, że Polacy są marnie wynagradzani. Obecne działania PiS dążą do upodmiotowienia pracownika i mamy nadzieję, że wynagrodzenia będą rosły - dodał.

Według ZUS, wskutek przepisów przywracającym wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, w ostatnim kwartale tego roku przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W województwie zachodniopomorskim może być to ponad 15 tys.

Uchwalona przez Sejm 16 listopada ub.r. ustawa obniżająca wiek emerytalny była jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR