Dożywotnie świadczenie i kredyt hipoteczny: projekty nie wypaliły

FINANSE

Autor: forsal.pl/Rynek Seniora   23 lutego 2016 10:55


Dożywotnie świadczenie i kredyt hipoteczny: projekty nie wypaliły Nad ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym prace zawieszono, a w zakresie odwróconego kredytu hipotecznego nie ma na rynku ofert. Fot. Dace Kiršpile/Flickr.com (CC BY 2.0)

Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, przygotowywany przez kilkadziesiąt miesięcy, trafił do kosza, zaś ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym nie działa - informuje serwis forsal.pl

Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym miała uregulować umowy przenoszące na przedsiębiorców własność prywatnych nieruchomości w zamian za wypłacane aż do śmierci comiesięczne świadczenie pieniężne i prawo zamieszkiwania w sprzedawanym lokalu lub budynku.

Planowano, by takie usługi mogli oferować seniorom jedynie przedsiębiorcy funkcjonujący w postaci spółek akcyjnych i z kapitałem w wysokości co najmniej 2 mln euro. Obecnie znaczna część rynku należy do bliżej niezidentyfikowanych podmiotów, które - jak donosi serwis forsal.pl - nierzadko stosują nieuczciwe praktyki. Najczęściej wykorzystywana jest niewiedza starszych osób i drastycznie zaniżana wartość nieruchomości. Zdarzają się także przypadki niewypłacalności firm.

Ustawodawca w ramach pomocy osobom starszym w zapewnieniu środków finansowych na starość oprócz ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym podjął prace nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym. Obowiązuje ona od 15 grudnia 2014 r., jednak żaden bank nie przygotował oferty dla klientów. Przyjęto bowiem skrajnie korzystne przepisy dla klientów, zaś niekorzystne dla przedsiębiorców.

Więcej: www.forsal.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR