Drobnym przedsiębiorcom w Czechach grożą głodowe emerytury

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   26 stycznia 2016 13:41


Drobnym przedsiębiorcom w Czechach grożą głodowe emerytury Przedsiębiorcy, którzy odprowadzają w Czechach minimalne składki na emeryturę, mają w przyszłości otrzymywać jedynie 230 euro. Fot. archiwum

Czeskie ministerstwo pracy i polityki społecznej wyśle w najbliższych dniach list do sześciuset tysięcy małych i średnich firm. Resort ma ostrzec przedsiębiorców, że skutkiem odprowadzania minimalnych składek na ubezpieczenie społeczne będą bardzo niskie emerytury. Świadczenie ma wynieść 230 euro.

Co 10. zdolny do pracy obywatel Czech - bo tylu obywateli posiada małe i średnie firmy - otrzyma niebawem informację, że jeśli nie zacznie odprowadzać do skarbu państwa od swoich zarobków znacznie większych niż dotychczas składek, po przejściu na emeryturę grozi mu ubóstwo.

Zgodnie z wyliczeniami ministerstwa świadczenie ma wynieść 230 euro, czyli ok. 6 tys. koron czeskich. Tymczasem średnia czeska emerytura jest prawie dwukrotnie wyższa, a minimalne wynagrodzenie zbliża się do 10 tys. koron miesięcznie.

Przedsiębiorcy mogą dziś odprowadzać na ubezpieczenie społeczne minimalnie 1970 koron czeskich. Żeby uzyskać w przyszłości emeryturę na poziomie obecnej średniej (12 tys. koron), musieliby co miesiąc odprowadzać trzy razy więcej, czyli 6149 koron.

W Czechach oficjalnie jest około miliona osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Najczęściej pracują w innych, większych firmach i odprowadzają minimalne składki na ubezpieczenie społeczne. Jak informuje Gazeta Wyborcza, raczej nie przychylą się do sugestii czeskiego resortu pracy, gdyż zarabiając średnio 10-15 tys. koron składka w wysokości 6 tys. koron na ubezpieczenie społeczne i prawie 2 tys. koron na ubezpieczenie zdrowotne leży poza ich możliwościami.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.