
Według przyjętego harmonogramu Sejm ma się zająć dziś (25 listopada br.) m.in. projektem PSL dotyczącym możliwości przejścia na emeryturę przez osoby posiadające co najmniej 40 lat pracy.
Jak czytamy na stronie Sejmu, projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy, jeśli w tym okresie składka emerytalna była odprowadzana co najmniej od minimalnego wynagrodzenia.
Ponieważ do stażu uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek mają być zaliczane wyłącznie okresy składkowe, proponowane rozwiązanie obejmie osoby, które rozpoczęły pracę w młodym wieku (ok. 20 lat). Jednocześnie projekt utrzymuje mechanizm sukcesywnego podnoszenia wieku emerytalnego, który ma wynieść docelowo 67 lat (w 2020 r. dla mężczyzn i w 2040 r. dla kobiet).
Zgodnie z dokumentem wysokość emerytury będzie wynikiem podzielenia składek zwaloryzowanych i zewidencjonowanych na koncie osoby ubezpieczonej przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w tym wieku.
PSL proponuje, by po 40-letnim okresie ubezpieczenia emerytalno-rentowego prawo do emerytury przysługiwało także rolnikom. W związku z tym w projekcie znalazły się też propozycje zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Proponowane rozwiązania miałyby wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Projekt wpłynął do Sejmu 12 listopada 2015 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych