Duda apeluje do senatorów ws. referendum

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2015 12:53


Duda apeluje do senatorów ws. referendum Na zdj. prezydent elekt Andrzej Duda Fot. European Parliament/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w czwartek (3 września) do senatorów o "rozwagę, o uwzględnienie głosu społeczeństwa" podczas głosowania nad jego wnioskiem o zarządzenie referendum 25 października. Liczę, że nastąpi w Senacie pozytywna refleksja nad oczekiwaniami społeczeństwa - dodał.

Duda podkreślił, że nie zapomina swoich słów wypowiedzianych w kampanii, nie składa obietnic na wiatr. - Między innymi właśnie dlatego wystąpiłem do Senatu z wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie referendum - powiedział prezydent podczas obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Jak zaznaczył, w trakcie kampanii spotykał się z środowiskami, których interesów dotyczą pytania referendalne. - Spotykałem się z rodzicami sześciolatków. Spotykałem się z Komisją Krajową Solidarności i panem przewodniczącym Piotrem Dudą, rozmawialiśmy o sprawach emerytalnych. Spotykałem się kilkakrotnie z przedstawicielami polskich leśników i Lasów Państwowych. Złożyłem im swoje zobowiązania i ja po prostu, zwyczajnie tych zobowiązań dotrzymuję - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, rozumie, że "Senat ma dzisiaj problem, bo to referendum jest bardzo niewygodne dla obozu rządzącego, który te postulaty wielokrotnie odrzucał". - Ale zobowiązywałem się, że będę słuchał obywateli, a to było prawie sześć milionów podpisów. Jeżeli takie zobowiązanie podejmuję, to je wykonuję i dlatego apeluję do senatorów o rozwagę, o uwzględnienie głosu społeczeństwa (...) - oświadczył Duda.

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Izba wyraża zgodę na jego zarządzenie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W środę Senat zajął się wnioskiem prezydenta Dudy ws. zarządzenia na 25 października referendum, które odbyłoby się równocześnie z wyborami parlamentarnymi. Debata na ten temat zajęła senatorom cały pierwszy dzień obrad. Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się w piątek.

Senatorowie PiS przekonywali, że kolejne referendum należy się obywatelom, a szefowa kancelarii prezydenta, Małgorzata Sadurska apelowała o "konsekwentne traktowanie prezydenckich inicjatyw referendalnych". Senatorowie PO pytali m.in. o zasadność pytań referendalnych.

W referendum, które miałoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, Polacy odpowiadaliby na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.