Duże wypłaty dla resortowego emeryta

FINANSE

Autor: bankier.pl/Rynek Seniora   16 grudnia 2014 09:14


Duże wypłaty dla resortowego emeryta

Tylko 300 tysięcy emerytów i rencistów z MON, MS i MSW w 2013 roku pobrało świadczenia na kwotę 15 mld zł. Przeciętne emerytury resortowe są średnio o ponad 50% wyższe niż te wypłacane z ZUS-u - wylicza portal bankier.pl.

Z danych GUS-u wynika, że w 2013 roku łączna kwota wypłat emerytalno-rentowych dla byłych pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyniosła 14,96 mld zł (z tego na emerytury przeznaczono 11,1 mld zł). To wzrost o 7,4% względem 2012 roku.

Stosunek jest taki, że 4,9 mln świadczeniobiorcom z ZUS-u wypłacono łącznie 117 mld zł, a niespełna 300 tys. osobom pobierających emerytury z resortów MON, MS lub MSW w sumie wypłacono 15 mld zł (6% emerytów resortowych pobrało 10% kwoty przeznaczonej na emerytury w ogóle).

Wysokość przeciętnej emerytury w resortach w 2013 r. wyniosła: 3236 zł w MON (wzrost o 4,5%), 3326 zł w MSW (wzrost o 5,9%) oraz 3 499 zł w MS (wzrost o 5,8%).

Świadczenia z MON przeciętnie pobierało 111 tys. emerytów. Z Ministerstwa Sprawiedliwości świadczenia emerytalne pobierało 23,2 tys., a z MSW – 145,9 tys. osób.

Podwyżki rent i emerytur w tych trzech resortach są wyższe niż wzrost liczby świadczeniobiorców. Przeciętne emerytury z MS i MSW rosły szybciej niż z ZUS (wzrost o 5,5%) – przeciętna emerytura i renta z ZUS-u to 1,85 tys. zł brutto. W MON wzrost świadczeń był niższy od przeciętnego wzrostu emerytury wypłacanej z ZUS.

Więcej: www.bankier.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.