
Pieniądze zgromadzone w ramach I filaru nie podlegają dziedziczeniu. Ale już te na subkoncie w ZUS i w OFE - jak najbardziej. Po śmierci ubezpieczonego mogą je otrzymać jego bliscy.
Jeżeli ktoś od początku odprowadzał składki tylko do ZUS, do I filaru, to jego pieniądze nie podlegają dziedziczeniu. Nie przejmą ich małżonek ani dzieci.
Inaczej jest w przypadku składek z OFE. Pieniądze oszczędzających w Funduszu nie przepadają po ich śmierci - mogą je przejąć bliscy. Ale uwaga! OFE nie zgłosi się do spadkobiercy z informacją, że ma pieniądze po bliskim zmarłym, bo nie wie, że ktoś umarł.
O śmierci bliskiego należy zawiadomić OFE, przedstawiając akt zgonu.
Cześć pieniędzy zgromadzonych przez osoby płacące składki odkładana jest na ich osobistym subkoncie w ZUS.
Pieniądze z subkonta podlegają takim samym zasadom dziedziczenia jak składki w OFE. Kwoty na subkontach są co roku waloryzowane o wysokość średniego nominalnego PKB - czyli wzrostu gospodarczego - plus inflację z ostatnich pięciu lat. Waloryzacja nie może być ujemna.
Innym przykładem „dziedziczonego” świadczenia jest renta rodzinna pobierana np. po mężu. Jeżeli jest ona wyższa niż wypracowana przez daną osobę emerytura, to może on nadal pobierać rentę. Ale uwaga, gdy się na to zdecyduje, nie będzie miała prawa do składek z OFE - składki po jej śmierci odziedziczą spadkobiercy.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych