Ekonomista: wiek emerytalny trzeba podwyższać, a nie obniżać

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 11:39


Ekonomista: wiek emerytalny trzeba podwyższać, a nie obniżać  Aleksander Łaszek twierdzi, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje w 2030 r. spadek liczby Polaków w wieku produkcyjnym o ok. milion osób. Fot. PAP

Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego jest całkowicie oderwany od trendów demograficznych i perspektyw rozwojowych Polski, a jego skutkiem będzie wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego - twierdzi na łamach Gazety Wyborczej Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ekspert uważa, że gdyby od 1 stycznia 2017 r. cofnąć wiek emerytalny do poprzedniego poziomu 60 i 65 lat dla kobiet i mężczyzn i założyć, że nagle wszystkie pracujące 60-latki i pracujący 65-latkowie przestają pracować (co oznacza niższe wpływy podatkowe) i przechodzą na emeryturę (czyli wyższe wydatki emerytalne), to taka zmiana dotyczyłaby mniej więcej pół miliona osób (to wielkość kohorty, bo nie wszyscy pracują), a skutki dla budżetu mogłyby przekroczyć 8 mld zł.

Ekonomista zauważa na łamach GW, że w kolejnych latach negatywne skutki zaniechania podnoszenia wieku emerytalnego będą rosnąć i następni ministrowie finansów będą mieli z tym faktem coraz większe problemy. Zmniejszenie się liczby osób w wieku produkcyjnym spowoduje niższe wpływy z podatków od pracujących, wyższe wydatki na emerytury i w konsekwencji wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego.

Według Aleksandra Łaszka w 2030 r. proponowane zmiany będą oznaczać o około miliona osób w wieku produkcyjnym mniej i większe problemy finansów publicznych.

Ekspert twierdzi, że proponowane rozwiązanie jest całkowicie oderwane od trendów demograficznych czy perspektyw rozwojowych Polski, a proponowany wiek emerytalny dla kobiet będzie najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w całej Unii Europejskiej.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.