Ekspert: 67 lat to minimum, będziemy jeszcze podnosić wiek emerytalny
Autor: PAP/Rynek Seniora   22 września 2015 13:20

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn to działanie bardzo krótkowzroczne; będzie oznaczać niższe świadczenia i niższy wzrost gospodarczy - mówi ekonomista Aleksander Łaszek. 67 lat to minimum, w przyszłości wiek emerytalny będzie trzeba dalej podnosić - dodaje.

W poniedziałek (21 września) prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, który zakłada niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Chętni będą mogli pracować dłużej. Ustawa z 2012 r. wydłuża wiek emerytalny do 67 lat i stopniowo zrównuje go dla obu płci.

- Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn jest to działanie bardzo krótkowzroczne i źle wpływające zarówno na sytuację emerytów, jak i gospodarki, a także osób młodszych - ocenia główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Jak podkreśla, "jeśli chodzi o emerytów, niższy wiek emerytalny to znacznie niższe świadczenia, jeśli chodzi o gospodarkę, niższy wiek emerytalny to gorsza sytuacja finansów publicznych i niższy wzrost gospodarczy, a niższy wzrost gospodarczy to wolniejszy czas, w jakim będziemy doganiać Europę Zachodnią, niższy poziom życia w Polsce i gorsze perspektywy dla osób młodych".

- Jeżeli mówimy o kosztach obniżenia wieku emerytalnego, to pamiętajmy, że pełen koszt tych zmian ujawnia się w czasie. W 2040 to będzie znaczyło dwa lata mniej pracy dla mężczyzn i 7 lat pracy mniej dla kobiet - mówi Łaszek.

Jak ocenia, szacunkowe koszty reformy określone przez Kancelarię Prezydenta na 40 mld zł "to koszt tylko w kilku pierwszych latach (obowiązywania) tych zmian, później te koszty lecą coraz szybciej i są coraz większe".

- 67 lat to minimum, jeśli chodzi o wiek emerytalny, nie powinniśmy się przywiązywać do tej liczby, w przyszłości pewnie wiek emerytalny dalej trzeba będzie podnosić, ponieważ żyjemy coraz dłużej, najlepszym rozwiązaniem byłaby jakaś formuła łącząca wiek emerytalny z rosnącą oczekiwaną długością życia - wskazuje Łaszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.