Ekspert: należy zreformować ubezpieczenia społeczne dla rolników
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   18 maja 2015 11:30

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przystaje do dzisiejszych realiów - uważa dr Wojciech Kobielski, autor raportu "Koncepcja reformy systemu emerytalno-rentowego rolników" wydanego przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Według niego rolników należy opodatkować podatkiem dochodowym oraz objąć systemem ewidencji gospodarczej.

Obecnie świadczenia emerytalne i rentowe dla rolników reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, która dotrwała do dziś niezmieniona w najważniejszych kwestiach.

Przez lata jednak sytuacja wsi i rolnictwa zmieniła się diametralnie. Przybyło rolników gospodarujących na dziesiątkach, a nawet setkach hektarów. Coraz bardziej różnicuje się również poziom dochodów rolniczych.

Autor raportu już na wstępie zaznacza, że jest zwolennikiem utrzymania dopłat budżetu państwa do świadczeń dla rolników. Ponadto jest też zwolennikiem tego, by ustawa sprzyjała zmianom strukturalnym na wsi. Kobielski uważa też, że należy utrzymać odrębny system ubezpieczeń dla rolników wraz z obsługującym go KRUS-em.  

Raport warszawskiej fundacji postuluje, by ubezpieczeniu rolniczemu podlegały tylko osoby faktycznie prowadzące działalność rolniczą i osiągające z tego tytułu przychód. Ponadto gospodarstwa, które produkują na rynek powinny być - z zachowaniem proporcji - przez prawo traktowane jak przedsiębiorstwa. Według Kobielskiego każdy rolnik powinien mieć możliwość łączenia pracy w gospodarstwie z działalnością pozarolniczą bez utraty prawa do ubezpieczenia z KRUS-u.

Więcej: www.gazetaprawna.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.