Ekspert: Polacy szybko wypiszą się z obowiązkowego trzeciego filaru

FINANSE

Autor: PolskieRadio.pl/Rynek Seniora   04 marca 2016 12:01


Ekspert: Polacy szybko wypiszą się z obowiązkowego trzeciego filaru Eksperci na antenie Polskiego Radia 24 uznali, że pomysł ożywienia trzeciego filaru nie zyska wśród Polaków popularności. Fot. Fotolia

Rząd chciałby ożywić trzeci filar emerytalny poprzez wprowadzenie zasady domyślności w gromadzeniu środków na IKE, IKZE i poprzez pracownicze programy emerytalne. Pomysł komentowali eksperci na antenie Polskiego Radia 24.

Szczegóły planu zachęcenia Polaków do oszczędzania w trzecim filarze przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki. Miałby on polegać na domyślnym zapisywaniu przez pracodawców osób zatrudnionych do odkładania części wynagrodzenia na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) lub poprzez pracownicze programy emerytalne (PPE).

Czytaj więcej: O oszczędzaniu w trzecim filarze zdecyduje pracodawca?

Pracownik mógłby z takiego programu zrezygnować w dowolnej chwili.

Jak stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku, Polacy, widząc spadek wynagrodzenia, bardzo szybko wypiszą się z obowiązującego trzeciego filaru. Ekspert podkreślał, że do takiej „uznaniowości” w zapisywaniu pracowników do IKE, IKZE czy PPE trzeba zachęcić również samych pracodawców, np. ulgami podatkowymi.

Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej także wyrażała wątpliwości co do skuteczności proponowanego rozwiązania. Uznała, że jest ono jedynie wycinkowe i że przy jednoczesnym obniżeniu wieku emerytalnego nie sprawi, że system stanie się wydolny.

Na temat niemieckich emerytur, które są budowane właśnie na pracowniczych programach emerytalnych, wypowiedziała się w Polskim Radiu 24 Maryjka Szurowska z Gazety Bankowej. Stwierdziła, że duże znaczenie dla wysokości emerytur ma wielkość i siła gospodarki naszych zachodnich sąsiadów, a nie tylko konkretne rozwiązania w obszarze świadczeń.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.