
Marcin Bielecki z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że długofalowym skutkiem obniżenia wieku emerytalnego będzie pobieranie minimalnych emerytur aż przez połowę uprawnionych, spadek świadczeń dla kobiet o 40 proc. i prawdopodobny wzrost podatku VAT do 25 proc.
Ekspert przewiduje w tvn24bis.pl, że emerytury kobiet będą niższe o 40 proc., a emerytury mężczyzn o 15 proc. w stosunku do scenariusza, gdybyśmy nie obniżali wieku emerytalnego, a od 2040 r. połowa emerytów będzie mogła liczyć na świadczenie co najwyżej minimalne. Obecnie minimalna emerytura wynosi 882,56 zł.
Państwo będzie musiało coraz więcej dopłacać do zwiększającej się liczby emerytur minimalnych. Zdaniem Bieleckiego w konsekwencji niezbędne będzie podniesienie VAT o mniej więcej 2 punkty proc., do 25 proc.
Zdaniem Marcina Bieleckiego jednym z rozwiązań, które można by podjąć, żeby zagwarantować, że przynajmniej nie aż tak wielka część Polaków będzie skazana na emerytury minimalne, jest powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia. Podkreśla, że zrobiło to już 10 krajów w Europie, m.in. Wielka Brytania, Włochy, Finlandia, Dania, Czechy, czy Słowacja.
Więcej: www.tvn24bis.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych