Ekspert: sprawy dot. emerytur czy rent nie są takie łatwe nawet dla sędziów

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   29 kwietnia 2016 14:02


Ekspert: sprawy dot. emerytur czy rent nie są takie łatwe nawet dla sędziów Zdaniem eksperta właściwe byłoby wskrzeszenie Trybunału Ubezpieczeń Społecznych. Fot. Chris Potter/Flickr.com (CC BY 2.0)

Problemem jest, że panuje przekonanie, iż na ubezpieczeniach społecznych znają się wszyscy. Wydaje się posłom, że różne kwestie dotyczące emerytur czy rent wystarczy tylko chcieć uregulować - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prof. Inetta Jędrasik-Jankowska, z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej zdaniem właściwe byłoby wskrzeszenie Trybunału Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołując się do TUS, prof. Jędrasik-Jankowska ma tu jednak na myśli raczej nazwę najwyższej instancji, bo równie dobrze mogłaby nią być Izba Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Najwyższym. Chodzi raczej o odrębny pion orzecznictwa.

Szczególna złożoność prawa ubezpieczeń społecznych sprawia, że sprawy te powinny być rozpatrywane przez wyspecjalizowanych sędziów, którzy by trafiali do osobnych wydziałów.

- Cała trudność leży w tym, że do zdania egzaminu nie wystarczyłoby nawet nauczenie się na pamięć wszystkich ustaw. Trzeba znać konstrukcje prawne, zasady i powiązania różnych elementów konstrukcji - podkreśla profesor.

Jak przypomina specjalistka, trzeba np. wiedzieć nie to, jakie są warunki nabycia prawa do emerytury ( te są zapisane w ustawie), ale że sytuacja emeryta zależy od trzech dat, tj. od daty nabycia prawa do emerytury, daty złożenia wniosku o ustalenie nabytego prawa i daty wniosku o realizację świadczenia, czyli daty przejścia na emeryturę (nabycia statusu emeryta). Te trzy daty (jeśli nie będą się pokrywać) będą wyznaczały przepisy mające zastosowanie do oceny prawa do emerytury danego ubezpieczonego. Te zasady nie powinny być zmieniane przez sądy, co niestety się dzieje.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.