Elastyczny wiek emerytalny i migranci receptą na dziurę w FUS?

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   01 kwietnia 2016 15:26


Elastyczny wiek emerytalny i migranci receptą na dziurę w FUS? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Marek Szczepański, Kierownik Katedry Nauk Ekonomicznych Politechniki Poznańskiej stwierdził na łamach Rzeczpospolitej, że - choć obniżenia wieku emerytalnego nie należy z góry odrzucać - to docelowym rozwiązaniem powinien być elastyczny wiek emerytalny, a odchodzących na emeryturę Polaków można zastąpić migrantami.

Prof. Marek Szczepański stwierdził, że idealnej odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być ustawowy wiek emerytalny, nie ma, a coraz więcej naukowców i praktyków na co dzień zajmujących się problematyką emerytalną skłania się ku koncepcji elastycznego wieku emerytalnego, dla którego ustawowy wiek emerytalny stanowi tylko dolną granicę. - Osobiście także jestem zwolennikiem takiego rozwiązania - stwierdził na łamach Rzeczpospolitej. 

Wyraził też opinię, że przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego jeszcze pogłębi nierównowagę w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i zwiększy dopłaty do emerytur, ale samo wydłużenie wieku emerytalnego zapoczątkowane w 2013 r. nie rozwiązuje problemu trwałej nierównowagi w FUS. 

Prof. Szczepański zaznaczył, że wskutek demograficznego starzenia się populacji w okresie od 2015 do 2020 r. liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o ok. 1,19 mln, a osób w wieku poprodukcyjnym (65+) wzrośnie o 917 tys.

Stwierdził, że jedną z możliwości zapełnienia tej luki jest zastąpienie części odchodzących na emeryturę migrantami. Jak zauważył, obecnie legalnie pracuje w naszym kraju ok. 400 tys. Ukraińców, a prawdopodobnie drugie tyle robi to nielegalnie. - Otwarcie się na imigrantów może częściowo zapełnić lukę na rynku pracy w przypadku prostych prac - skonkludował. 

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR