Emeryci górniczy będą demonstrować w Warszawie?

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 maja 2017 14:25


Emeryci górniczy będą demonstrować w Warszawie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeżeli w ciągu najbliższego miesiąca Sejm nie podejmie prac nad rozwiązaniem problemu deputatów węglowych dla emerytów górniczych, na przełomie czerwca i lipca emeryci będą demonstrować w Warszawie - zapowiada Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który zabiega o zmianę prawa w tym zakresie.

W czerwcu minie rok od momentu, kiedy w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, popartego ponad 126 tysiącami podpisów, gwarantującego finansowanie deputatu węglowego dla emerytów z budżetu państwa. To należne emerytom świadczenie, uprawniające ich do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, dziś nie jest w pełni realizowane.

Projekt został złożony w marcu ubiegłego roku. Po pierwszym czytaniu, Sejm, zgodną decyzją wszystkich klubów, zdecydował o skierowaniu go do dalszych prac w Komisji Energii i Skarbu Państwa, która jednak jak dotąd nie zajęła się sprawą.

- Liczymy, że komisja energii przypomni sobie wreszcie o tym projekcie i zajmie się nim, szczególnie że prace nad drugim projektem, przygotowanym w Ministerstwie Energii, utknęły w martwym punkcie - powiedział w środę (24 maja) PAP pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) Wacław Czerkawski.

Ministerstwo Energii przygotowało własny projekt ustawowego rozwiązania problemu deputatów, również zakładający ich finansowanie z budżetu państwa - w formie wypłacanego raz w roku przez ZUS świadczenia pieniężnego. Jednak jak dotąd projekt nie został zaakceptowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Przedłużające się prace budzą zaniepokojenie autorów obywatelskiego projektu - już w marcu zapowiadali oni protesty środowiska emerytów, jeżeli prace nie nabiorą tempa.

Jak powiedział w środę Czerkawski, związek jest "bombardowany" telefonami od emerytów, pytających o losy regulacji dotyczących deputatu i deklarujących chęć udziału w proteście w Warszawie. Demonstracja jest planowana przed Sejmem w dniu plenarnych obrad Izby lub posiedzenia Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Mają wziąć w niej udział zarówno emeryci z ZZGwP, jak i górniczej Solidarności.

W opinii Czerkawskiego, opóźnienie prac nad projektem ministerialnym, a tym samym wstrzymywanie procedowania projektu obywatelskiego, może wynikać ze stanowiska szefa KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wicepremier, pytany o tę sprawę 10 maja podczas spotkania z działaczami PiS w Katowicach, poinformował, że prace w tym zakresie trwają, zaznaczył jednak, że nie jest to kompetencja jego resortu.

W marcu br. minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w Sejmie, że ustawa dotycząca deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinna być przyjęta w tym roku. Wyjaśnił, że powodem wolnego tempa prac nad projektem jest konieczność "wpasowania" tych rozwiązań w możliwości budżetu.

W swoim projekcie Ministerstwo Energii oszacowało, że z wprowadzanych ustawą regulacji będzie mogło skorzystać ok. 235 tys. osób, przy spodziewanym rocznym koszcie ok. 391 mln zł. W projekcie obywatelskim koszty szacowano na niespełna 300 mln zł, a liczę uprawnionych na ok. 160 tys. Według Czerkawskiego, te rozbieżności można wyjaśnić i sprecyzować podczas prac komisji sejmowej.

Pod koniec ubiegłego roku analizowana była koncepcja jednorazowej wypłaty świadczenia dla emerytów górniczych, w zamian za zrzeczenie się deputatu na przyszłość. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się jednak strona społeczna.

W obu projektach - obywatelskim i ministerialnym - chodzi o uporządkowanie sprawy emeryckich deputatów, czyli uprawnienia do określonej ilości węgla rocznie, obecnie realizowanego najczęściej w postaci ekwiwalentu pieniężnego. Problem jednak w tym, że w dzisiejszym stanie prawnym nie wszyscy uprawnieni b. pracownicy kopalń otrzymują deputat.

Problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 r., kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR