Emeryci górniczy protestowali ws. deputatów
Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   13 listopada 2014 08:47

Kilkuset emerytów z Solidarności protestowało w środę (12 listopada) przed katowicką siedzibą Kompanii Węglowej. Domagali się, aby zlikwidowane przez tę firmę uprawnienia m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla (tzw. deputaty) przejął Skarb Państwa.

Pod koniec września br. zarząd Kompanii Węglowej (KW) podjął uchwałę o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. Władze firmy akcentują, że uwolnienie związanych z tymi świadczeniami środków uchroniło ją od upadłości.

Środowa demonstracja ws. emeryckich deputatów zgromadziła przed siedzibą KW ok. pięćset osób. Manifestacja upłynęła w spokojnej atmosferze. Protestujący mieli m.in. flagi Solidarności oraz trąbki i bębny, których dźwiękami przerywali wystąpienia związkowych liderów. Kilkukrotnie wznosili pod adresem władz Kompanii oraz rządu okrzyki: "Złodzieje, złodzieje”. Na transparentach widniały hasła m.in. "Ręce precz od naszych emerytur i naszego węgla”, "Stop dla niszczenia kopalń i polskiego przemysłu”.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zwrócił uwagę, że nikt dotąd nie anulował Karty Górnika z 1982 r., z której wynikają m.in. uprawnienia górniczych emerytów do deputatów. Zapowiedział uruchomienie pomocy prawnej tym członkom związku, którzy będą domagać się ich wypłaty na drodze sądowej.

Kolorz akcentował też, że od zmiany rządu praktycznie zamarł dialog ze stroną społeczną dotyczący trudnej sytuacji branży. Sygnalizował, że jeśli nic w tej sprawie się nie zmieni, górniczym związkowcom przyjdzie pojechać demonstrować do Warszawy, przy czym „pewnie pokojowo już nie będzie”.

Firmy ani państwa nie stać
Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej KW Tomasz Zięba w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że postulat przejęcia wypłaty emeryckich deputatów przez Skarb Państwa wysunęła w dotychczasowych rozmowach z rządem sama strona społeczna. - Te rozmowy nadal trwają - wskazał.

Z propozycją przejęcia przez ZUS zobowiązań wobec emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla (podobnie jak ma to miejsce w przypadku emerytowanych kolejarzy i pracowników likwidowanych kopalń) zwróciły się też do rządu same spółki węglowe.

W rozmowach ze związkowcami b. premier Donald Tusk mówił jednak, że państwo nie może przejąć ciężaru emeryckich deputatów w 2015 r. ze względu na zamknięcie prac nad budżetem i najwcześniej mogłoby to być możliwe w 2016 r. Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zasygnalizował z kolei, że wzięcie na siebie przez państwo takiego obowiązku byłoby traktowane jako niedozwolona pomoc publiczna.

W środowym oświadczeniu zarząd Kompanii napisał m.in., że rozumie protest emerytów i rencistów związany z utratą deputatów, "co może wiązać się z dramatycznymi wyrzeczeniami w ich budżetach domowych”. "Spółka jest w identycznej sytuacji” - podkreślono w oświadczeniu. Wskutek załamania cen węgla KW utraciła bowiem znaczącą część przychodów i chcąc utrzymać stan zatrudnienia, została zmuszona do wyrzeczeń, w tym likwidacji emeryckich deputatów.

Choć bezpośredni koszt tego świadczenia sięgał rocznie 260 mln zł, likwidacja uprawnienia umożliwiła KW rozwiązanie rezerw finansowych na blisko 3 mld zł. To z kolei odroczyło groźbę utraty kapitałów i zapobiegło złożeniu wniosku o upadłość, ocalając tym samym 47 tys. miejsc pracy w Kompanii. Pozwoliło też choć częściowo bilansować spółce działalność operacyjną w 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.