Emeryci nie radzą sobie z nieprzewidzianymi wydatkami
Autor: KPF/Rynek Seniora   21 maja 2015 11:42

Z najnowszego raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że polscy seniorzy nie radzą sobie z nagłymi wydatkami i nie mają z czego odkładać. Zdaniem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce rozwiązaniem mogłaby być ustawa regulująca dożywotnie świadczenie pieniężne.

Według danych GUS, ponad połowa polskich emerytów ma do dyspozycji mniej niż 1 600 zł brutto. Z opublikowanego właśnie raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, przygotowanego na podstawie cokwartalnego badania "Sytuacja na rynku consumer finance w Polsce. Barometr KPF-IRG SGH” wynika, że ponad 41 proc. gospodarstw domowych deklaruje, że nie jest w stanie poradzić sobie z niespodziewanym wydatkiem w wysokości 2 tys. zł. Tyle samo osób deklaruje, że sprosta temu, ale z mniejszymi (16 proc.), bądź większymi problemami (25 proc.).   

- Właśnie upubliczniany raport specjalny ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na kapitalną rolę ustawodawcy, który poprzez dobre inicjatywy legislacyjne, bez angażowania środków budżetowych na zwiększenie pomocy społecznej, może przyczynić się do poprawy sytuacji bardzo dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce - mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny KPF.

Raport pokazuje, że problemy finansowe i nieplanowane wydatki to coś, z czym sporo polskich rodzin sobie nie radzi. Są one trudne do udźwignięcia zwłaszcza dla seniorów, których świadczenia emerytalne należą do najniższych w Europie.

- Dlatego tak palące jest, aby państwo wspierało rozwiązania umożliwiające emerytom bezpieczne korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania m.in. odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym. Tymczasem - ustawa regulująca dożywotnie świadczenie pieniężne utknęła w martwym punkcie - mówi Roter.

Większość środków wydawana jest na bieżące potrzeby
Przytoczone w raporcie badania Funduszu Hipotecznego DOM2 pokazują, że aż 60 proc. seniorów wydaje posiadane środki pieniężne na pokrycie wydatków bieżących (w tym czynszu, opłat mieszkaniowych, podstawowych zakupów).

Co trzeci senior wydaje je na zakup leków, a tylko 5 proc. na m.in.: hobby, kino, działkę, pomoc rodzinie. To właśnie na te, podstawowe wręcz potrzeby, niejednokrotnie brakuje środków finansowych seniorom. Jednak w świetle badania KPF i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH szczególnej trudności nastręczają przede wszystkim nieprzewidziane i nagłe wydatki. 

Raport nakreśla cztery obszary, w których gospodarstwa domowe borykają się z problemami ze sfinansowaniem potrzeb.

Największy odsetek gospodarstw domowych, gdzie głową rodziny jest senior miało problemy ze sfinansowaniem zakupu leków (43 proc.) oraz czynszu i opłat mieszkaniowych (33 proc.). Dodatkowo, co trzeci emeryt nie był w stanie pokryć kosztów dodatkowej opieki medycznej lub stomatologicznej. W najmniejszym stopniu problemy finansowe ujawniły się w przypadku potrzeby zakupu żywności (blisko 20 proc.).  

Pożyczka lub kredyt lekarstwem na nieplanowane wydatki
Według tegorocznej edycji badania KPF, najczęściej wskazywanym przez seniorów sposobem radzenia sobie z niespodziewanym wydatkiem w wysokości 2 tys. zł jest pożyczka od rodziny lub znajomych (39 proc.). Co trzeci ankietowany deklaruje, że sięga w takiej sytuacji do własnych środków pieniężnych, a co czwarty posiłkuje się pożyczką lub kredytem.  

Z drugiej jednak strony badania pokazały także, że gospodarstwa domowe prowadzone przez osoby starsze charakteryzują się niską zdolnością do oszczędzania. W I kw. 2015 roku oszczędzanie w niewielkim stopniu deklarowało co czwarte gospodarstwo, a dużymi oszczędnościami chwaliło się zaledwie 2 proc. takich gospodarstw.

Niepokojące jest, że w przypadku kredytów lub pożyczek zaciąganych przez seniorów w wieku 64+, najczęściej przeznaczane były one na spłatę innych zobowiązań (aż 38 proc. wskazań). Drugim w kolejności celem (pomijając kategorię inne) były wydatki na nagłe potrzeby (22 proc.). Dopiero na miejscu trzecim znalazł się zakup drobnych dóbr trwałych (zaledwie 15 proc.).

Zdaniem KPF dane te powinny dać do myślenia ustawodawcy. Z badań wynika bowiem, że gospodarstwa domowe osób 64+ nie są w stanie w ramach własnego budżetu poradzić sobie z przejściowymi, nagłymi wydatkami. Dodatkowo, niepokojące jest, iż blisko 40 proc. badanych seniorów kolejną pożyczkę zaciąga, aby spłacić poprzednią. To z kolei jest pierwszym krokiem, aby wpaść w pętle zadłużenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.