Emeryci płacą wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie

FINANSE

Autor: MK/Rynek Seniora   03 lipca 2015 13:09


Emeryci płacą wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie

Najwięcej na energię ogółem (ogrzewanie domu i energia elektryczna) wydają emeryci i renciści - wynika z raportu "Kogo obciąży wzrost energii? Mapa wydatków energetycznych Polaków” przygotowanego przez Instytut Badań Strukturalnych.

Grupa ta wydaje na energię nominalnie o 10 proc. więcej niż pracownicy najemni oraz pracujący na własny rachunek. W raporcie IBS czytamy, że przyczyną tego jest wysoki poziom wydatków na ogrzewanie. Na to z kolei wpływ ma utrzymywanie wyższej temperatury w mieszkaniach przez osoby starsze, a nie częstsze zamieszkiwanie tej grupy w nieefektywnych energetycznie budynkach - uważają autorzy raportu.

Z drugiej strony podkreślają oni, że w Polsce wydatki na elektryczność kształtowane są przez inne czynniki niż wydatki na ogrzewanie pomieszczeń. Wydatki na elektryczność są w większej mierze determinowane przez cechy gospodarstw domowych (liczba osób, źródła utrzymania) niż samych mieszkań.   

Z kolei wydatki na ogrzewanie w większej mierze determinowane są przez cechy takie jak powierzchnia czy sposób ogrzewania mieszkania.

Okazuje się, że największe wydatki na energię w Polsce ponoszą gospodarstwa: bogate, utrzymujące się z samozatrudnienia, mieszkające w dużych mieszkaniach i korzystające z ogrzewania centralnego z sieci. W tej grupie wysokie wydatki energetyczne są prawdopodobnie pochodną wysokiego  dobrobytu.  

Drugą grupą ponoszącą najwyższe wydatki energetyczne są gospodarstwa najliczniejsze, utrzymujące się z emerytury lub renty, mieszkające w miastach  do 20 tys. mieszkańców, mieszkańcy budynków socjalnych, starych budynków, domów szeregowych, bliźniaków lub domów wolnostojących.

Potencjalny wzrost cen energii będzie dla tych gospodarstw najbardziej odczuwalny, a w skrajnym przypadku może spowodować ubóstwo dochodowe.

Raport IBS powstał na podstawie danych GUS pochodzących z badania budżetów gospodarstw domowych z 2013 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR