Emeryci to żyła złota dla banków i firm pożyczkowych

FINANSE

Autor: wprost.pl/Rynek Seniora   24 sierpnia 2015 16:00


Emeryci to żyła złota dla banków i firm pożyczkowych Seniorzy często biorą pożyczki, by pomóc młodszym członkom rodziny. Fot. PTWP Andrzej Wawok

Seniorzy zadłużają się w szybkim tempie, choć coraz częściej mają kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań - opisuje „Wprost”.

Pożyczkodawcy coraz chętniej pożyczają starszym osobom. Emeryci to nowa żyła złota dla banków. Pewny i dość wysoki dochód, dyscyplina, łatwość egzekucji zaległości.

W ostatnim roku ich zobowiązania urosły o 25 proc. - do kwoty 19 mld zł. Banki wiedzą, że to klienci małego ryzyka - łatwo ściągnąć z nich dług, mają stały dochód.

Druga strona medalu jest taka, że w wielu rodzinach to właśnie emeryt jest tym, który posiada regularny dopływ gotówki. Młodzi często nie mają zdolności kredytowej, w dodatku są na dorobku. Dlatego to seniorzy biorą pożyczki, by pomóc młodym.

Seniorzy są obecnie zadłużeni na kwotę 19 mld zł. A jeszcze rok temu była to kwota 17 mld zł. W ciągu roku ich zobowiązania wzrosły zatem o prawie 12 proc. Ale jeszcze szybciej rosną „złe długi”, które posiadają. Na dzień 1 sierpnia tego roku średni niespłacony w terminie dług polskiego emeryta notowany w Krajowym Rejestrze Długów wynosił 7,8 tys. zł. Jeszcze w lutym było to 6,6 tys. zł. Łącznie zalegają z płatnościami na kwotę blisko 1,3 mld zł. To sporo, biorąc pod uwagę, że pożyczyli 19 mld zł.

Powody zadłużania się osób starszych zasadniczo są dwa. Pierwszy to niespodziewane wydatki. Dotyczy to osób, które niedawno przeszły na emeryturę. Drugi: seniorzy biorą pożyczki, by pomóc młodszym członkom rodziny.

Więcej: www.wprost.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.