Emeryci zaleją sądy pozwami przeciwko ZUS?

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   04 lutego 2016 14:00


Emeryci zaleją sądy pozwami przeciwko ZUS? Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie wskazał jednoznacznie, że o sposobie obliczania wysokości świadczenia emerytalnego decyduje data osiągnięcia powszechnego wieku. Fot. David Berkowitz/Flickr.com (CC BY 2.0)

Jak informuje Gazeta Prawna, wkrótce do oddziałów ZUS mają trafić wnioski osób, które przed rokiem 2013 pobierały wcześniejsze świadczenia emerytalne. Mają domagać się ustalenia wysokości wypłaty w wieku powszechnym na podstawie przepisów obowiązujących na koniec 2012 r., czyli bez odejmowania wcześniej wypłaconych świadczeń.

Powodem roszczeń jest wyrok z 17 grudnia 2015 r. wydany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie, który uprawomocnił się 23 stycznia 2016 r.

Sędziowie wskazali w nim, że o sposobie obliczania wysokości świadczenia decyduje data osiągnięcia powszechnego wieku, a nie termin złożenia wniosku do ZUS. W związku z tym nie ma żadnych podstaw prawnych, by osoby, które do końca grudnia 2012 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat - kobiety oraz 65 lat - mężczyźni), miały pomniejszane wypłaty.

To pierwszy taki wyrok, który przyznaje prawo do emerytury na starych zasadach osobie, która wcześniej pobierała świadczenie. W przypadku nieuwzględniania przez ZUS wniosków o korzystne przeliczanie emerytur, orzeczenie może spowodować masowe pozwy sądowe poszkodowanych osób. Aby tego uniknąć, konieczna może okazać się nowelizacja ustawy emerytalnej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.