Emeryci zapożyczają się dla swoich wnuków

FINANSE

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Seniora   18 sierpnia 2016 11:00


Emeryci zapożyczają się dla swoich wnuków Jeśli umowę kredytową podpisała starsza osoba, nawet gdy te środki wykorzystuje ktoś inny, dłużnikiem jest senior. Fot. Tax Credits/Flickr.com (CC BY 2.0)

Przypadków, w których seniorzy są dla młodszych z rodziny tzw. słupami w przypadku udzielania pożyczek, jest coraz więcej - zauważa Gazeta Pomorska. Eksperci przypominają, że dłużnikiem jest ta osoba, która podpisała umowę, a nie konsument kredytu. Radzą, by częściej mówić "nie".

Obecnie średni dług polskiego emeryta to blisko 10 tys. zł, czyli pięć razy więcej niż wynosi średnia emerytura. Najbardziej zadłużeni są seniorzy w województwach śląskim, mazowieckim i dolnośląskim.

Czytaj też: Polscy emeryci zadłużyli się na dwa miliardy złotych

Jak zaznaczają eksperci z Krajowego Rejestru Długów, wiele zaległości to wynik niepłacenia kredytów i pożyczek zaciągniętych jeszcze w latach pracy. Gdy umiera mąż lub żona, kredyt trzeba spłacić z jednej emerytury i wówczas pojawiają się problemy.

Przypominają, iż coraz częściej zdarza się, że rodzina wykorzystuje emerytów jako tzw. słupy - młodsi bliscy często nie mają zdolności kredytowej i o pomoc proszą babcie lub dziadków, obiecując, że zaciągnięte zobowiązania będą spłacać sami. Zdarza się, że tego nie robią.

Tymczasem w świetle prawa dłużnikiem jest ta osoba, która podpisała umowę, a nie ta, która wykorzystała pożyczkę. Osoby starsze, działając w dobrej wierze, często wyrządzają sobie krzywdę.

Edyta Bonk, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie radzi seniorom, by byli asertywni i nauczyli się uprzejmie odmawiać, najlepiej stosując zwrot "ja" np. „Ja się boję, ja nie wiem, czy dam radę, ja mam wątpliwości”.

Więcej: www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.