Emeryt-dłużnik pod większą ochroną

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   19 stycznia 2016 12:03


Emeryt-dłużnik pod większą ochroną Zgodnie z nowym projektem minimalne emerytury i renty będą chronione przed egzekucją komorniczą. Fot. Fotolia

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, pod koniec pierwszej połowy stycznia 2016 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy mają skuteczniej chronić seniorów przed egzekucją komorniczą.

Projekt w grudniu trafił do Sejmu. Jego pomysłodawcą jest Barbara Bartuś, posłanka PiS. Według nowych przepisów po potrąceniach komornika emeryt będzie mógł zachować minimalną emeryturę, rentę rodzinną czy rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obecnie to 880,45 zł brutto i taka kwota będzie wyłączona z egzekucji komorniczej. 

Z kolei kwota wolna od egzekucji dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 675,13 zł (tyle wynosi obecnie minimalne świadczenie brutto).

Obecnie wolne od potrąceń jest jedynie 50 proc. najniższej emerytury i renty.

Niektórzy eksperci ostrzegają, że po zmianie przepisów banki mogą przestać udzielać kredytów emerytom lub żądać od tych z niższymi świadczeniami dodatkowych zabezpieczeń. 

Pomysłodawcy zmian argumentują je tym, że skoro wynagrodzenie pracowników jest chronione przed egzekucją do kwoty minimalnej pensji, to emerytom i rencistom również należy podwyższyć limity.

Jak donosi GW, w bazie Krajowego Rejestru Długów - jednej z kilku instytucji mających w bazie dłużników - jest blisko 176 tys. emerytów. Ich łączne zadłużenie wynosi 1,7 mld zł. Kobiety to 64 proc. wszystkich dłużników. Średnie zadłużenie dłużnika-emeryta w KRD to 9,7 tys. zł.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.