Emeryt na etacie: składki od zleceń niezgodne z prawem?

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   13 stycznia 2016 12:59


Emeryt na etacie: składki od zleceń niezgodne z prawem? Jeden z artykułów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwalnia emeryta na etacie ze składek od zleceń. Fot. archiwum

Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy zatrudniający zleceniobiorców muszą sumować ich dochody w innych firmach i - jeśli łącznie nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia -
płacić za nich składki. Obowiązek ten dotyczy także emerytów i rencistów na etacie, jednak według ekspertów jest to prawnie kontrowersyjne.

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych art. 9 ust. 4a zwalnia emeryta na etacie z obowiązku zapłaty składek od zleceń. W związku z tym ZUS nie ma prawa ściągać składek od każdej umowy.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, pierwotnie ZUS przyjmował, że emeryt np. na cząstce etatu, z zarobkami 200 zł miesięcznie, nie musiałby płacić składek ZUS od kolejnych umów-zleceń zawartych z innymi przedsiębiorcami.

Jednak w czasie uzgadniania wykładni nowych przepisów z resortem pracy pod poprzednim kierownictwem urzędnicy ministerstwa zorientowali się, że to niedopatrzenie może pozwolić przedsiębiorcom na ominięcie nowego obowiązku zapłaty wyższych składek. W związku z tym resort wymusił na ZUS wykładnię, która nakazuje płacenie składek od każdej umowy.

Jak informuje na łamach Rzeczpospolitej Andrzej Radzisław, radca prawny, przedsiębiorcy mogą i powinni wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji i jeśli okaże się dla nich niekorzystna, wnieść sprawę do sądu. W czasie procesu składki należy płacić, ale w przypadku wygranej będą do zwrotu.

Więcej: www.rp.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.