Emerytura minimalna ma być wyższa, ale pod pewnymi warunkami

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   30 sierpnia 2016 11:38


Emerytura minimalna ma być wyższa, ale pod pewnymi warunkami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rząd chce ustawowo pomóc najbiedniejszym, podnosząc minimalne świadczenia do tysiąca złotych brutto - informuje Gazeta Wyborcza. Oznacza to, że emeryci z najniższą emeryturą mogą dostać o 118 zł więcej.

W roku 2016 w marcu wszystkie emerytury wzrosły o 0,24 proc. Najniższa - w wys. 882,56 zł - wzrosła tylko o 2,11 zł, podczas gdy średnia - w wys. 2100 zł - o 5,04 zł. Ktoś, kto dostawał 4 tys. emerytury, ma o 9,60 zł więcej - przypomina GW. 

Jeżeli rząd w marcu 2017 r. zrealizuje obietnice, to osoby mające dziś najniższe świadczenie, dostaną 118 zł podwyżki. Rozważany jest też wariant stopniowej podwyżki, rozłożonej np. na dwa lata.

Aby otrzymać gwarantowane przez państwo świadczenie minimalne, trzeba udowodnić odpowiedni staż pracy (okres ubezpieczeniowy). Dziś wynosi on 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Od 2022 r. ma to być 25 lat dla obu płci (chyba że rząd obniży wiek emerytalny, wtedy wymogi stażowe dla kobiet zostaną obniżone do 20 lat, dla mężczyzn nadal będzie to 25 lat).

Do stażu liczą się okresy składkowe (praca) i nieskładkowe (urlop wychowawczy, studia). Okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.

Jedna z propozycji rządu zakłada, że aby dostać minimalne świadczenie, trzeba będzie - oprócz odpowiedniego stażu - mieć też zebraną określoną kwotę w składkach. W przypadku mężczyzn to 150-200 tys. zł. Dla kobiet wysokość składek ma być niższa.

Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH wylicza, że w przypadku, gdy suma składek ma wynosić ok. 150 tys. zł, obecne 55-latki nie mają się czego obawiać, gdyż statystycznie mają na koncie w ZUS ok. 220 tys. zł. Dodaje jednak, że gdyby kwota została podniesiona powyżej 150 tys. zł, mogą się pojawić kłopoty.

Więcej: www.wyborcza.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR