Emerytura minimalna: nie każdy może liczyć na to, że otrzyma tę kwotę

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   29 października 2015 09:34


Emerytura minimalna: nie każdy może liczyć na to, że otrzyma tę kwotę W tej chwili wysokość emerytury minimalnej w Polsce to 880 zł brutto. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

W tej chwili minimalna emerytura w Polsce wynosi 880 zł brutto. Przed kim stoi realna groźba, że nie otrzyma nawet tej kwoty?

Do pobierania emerytury minimalnej potrzebny jest odpowiednio duży kapitał na koncie emerytalnym albo długi staż pracy (20 lat - kobiety, 25 lat - mężczyźni; od 2022 r. będzie to już 25 lat dla obu płci).

Jeżeli emeryt osiągnie taki staż, a z wyliczeń wyjdzie mu emerytura poniżej najniższego świadczenia, ZUS automatycznie podwyższy ją do najniższej obowiązującej w danym roku stawki. Gwarantowana kwota najniższej emerytury podwyższana jest corocznie wskaźnikiem waloryzacji.

Do stażu liczą się okresy składkowe (a więc gdy pracowaliśmy, a od naszej pensji były odprowadzane składki) i nieskładkowe (urlop wychowawczy, studia). Okresy nieskładkowe nie mogą jednak przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.  

Najbardziej zagrożeni niskim świadczeniem są przedsiębiorcy, osoby z niskim dochodem, bezrobotni i często przebywający na zwolnieniach.

Na podwyższenie wysokości emerytury do najniższej kwoty nie mogą również liczyć ubezpieczeni, którzy nabyli prawo do emerytury z urzędu, przyznanej zamiast pobieranej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jeżeli nie udokumentowali okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.