
Już zdecydowana większość łódzkich emerytów pobiera świadczenie w formie przelewu na konto bankowe - zauważa Dziennik Łódzki. Podobnie jest w skali całego kraju.
67 proc. seniorów z woj. łódzkiego odbiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie przelewu na konto. Tak wynika z danych ZUS.
Jak przypomina Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS, w skali całego kraju z 7,8 mln osób pobierających świadczenia z ZUS już 5,3 mln otrzymuje je na rachunek bankowy.
Z roku na rok rośnie tzw. wskaźnik ubankowienia seniorów, choć jak wynika z raportu Banku Światowego, nadal ok. 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego, z czego większość to właśnie osoby starsze.
Przemysław Kuk, dyrektor biura prasowego departamentu komunikacji i promocji Narodowego Banku Polskiego, tłumaczy, że starsze osoby boją się, że zostaną oszukane, a ponadto jeśli ktoś ma niską emeryturę, to ponoszenie kosztów prowadzenia konta bankowego po prostu mu się nie opłaca.
Jednak wiele osób zapomina, że również przechowywanie pieniędzy w domu wiąże się z ryzykiem - osoby starsze często zapominają, gdzie przechowują gotówkę, mogą ją przez przypadek wyrzucić, może też zostać ukradziona lub wyłudzona.
Banki starają się zachęcić seniorów do zakładania kont, proponując im np. darmowe prowadzenie rachunku, bezpłatne przelewy krajowe i wypłaty z bankomatów, zwrot części wydatków na leki opłacane w aptece kartą, usługi assistance, a nawet bezpłatną pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach.
Więcej: www.dzienniklodzki.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych