Emerytura po 40 latach pracy? PSL rozpocznie zbiórkę podpisów

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 12:58


Emerytura po 40 latach pracy? PSL rozpocznie zbiórkę podpisów Władysław Kosiniak-Kamysz liczy na zebranie 100 tys. podpisów pod przygotowanym przez PSL obywatelskim projektem ustawy emerytalnej, umożliwiającym przejście na emeryturę po 40 latach pracy. Fot. Archiwum

W sobotę (9 kwietnia 2016 r.) PSL rozpocznie w całej Polsce zbieranie podpisów pod przygotowanym przez to ugrupowanie obywatelskim projektem ustawy emerytalnej, umożliwiającym przejście na emeryturę po 40 latach pracy - zapowiedział lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

- W sobotę będziemy zbierać podpisy pod projektem "Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy". Wychodzimy na spotkanie z Polakami w całej Polsce. Nie tylko w dużych miastach, ale i małych miejscowościach organizujemy zbiórkę podpisów, rozmowę z Polakami o dobrej emeryturze - powiedział Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w Sejmie.

Dodał, że projekt dotyczy możliwości wyboru i przejścia na emeryturę po 40 latach pracy.

- To ma być połączone z wiekiem emerytalnym. Ma być alternatywa: albo wiek emerytalny, albo 40 lat stażu pracy - tłumaczył lider PSL.

Na złożenie w Sejmie wymaganej liczby 100 tys. podpisów inicjatorzy tego przedsięwzięcia mają trzy miesiące od zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej przez marszałka Sejmu, co nastąpiło na początku lutego. Kosiniak-Kamysz liczy, że PSL złoży projekt znacznie przed wymaganym terminem.

Projekt przygotowany przez PSL zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat; niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można otrzymać emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę także tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Obecnie w Sejmie toczą się prace nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w systemie emerytalnym. Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy przywracająca niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat, niezależnie od płci) trafiła w marcu do specjalnej sejmowej podkomisji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.