Emerytura w Rosji po 60 r.ż. u mężczyzn i 55 u kobiet. To się wkrótce skończy

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 kwietnia 2018 11:21


Emerytura w Rosji po 60  r.ż. u mężczyzn i 55 u kobiet. To się wkrótce skończy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w sobotę (28 kwietnia), że przygotowywany jest projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Obecnie Rosjanki przechodzą na emeryturę w wieku 55 lat, a Rosjanie - 60.

Miedwiediew powiedział w państwowej telewizji, że przeprowadzono już w tej sprawie "całkiem poważne studium". Dodał, że wkrótce ma się rozpocząć dyskusja "na szczeblu legislacyjnym". Podwyżka wieku emerytalnego ma być realizowana ostrożnie, "aby nie zachwiać systemu emerytalnego, a z drugiej strony - żeby nie wywołać negatywnych odczuć w społeczeństwie".

Reuters pisze, że politycy upatrują w podniesieniu wieku emerytalnego sposobu na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w czasie, kiedy rosyjska gospodarka boryka się z zachodnimi sankcjami.

Agencja odnotowuje, że były minister finansów Aleksiej Kudrin, "obecnie nieoficjalny doradca prezydenta Władimira Putina", wskazuje, iż Rosja stoi w obliczu wielkiego wzrostu liczby emerytów w nadchodzących latach, co zbiegnie się ze spadkiem liczebności siły roboczej.

Każde podwyższenie wieku emerytalnego umożliwiłoby rządowi zredukowanie wkładu z budżetu państwa, co z kolei mogłoby pomóc w sfinansowaniu przedwyborczych obietnic zwiększenia nakładów na opiekę socjalną i infrastrukturę, składanych przez Putina, który 7 maja rozpoczyna nową kadencję prezydencką - pisze Reuters.

Agencja dodaje, że z dwóch źródeł zaznajomionych ze sprawą dowiedziała się, iż Putin zgodził się już, że wiek emerytalny należy podwyższyć. Według jednego z tych źródeł, przed wyborami Putin mówił, żeby tego nie robić.

Źródła, na które powołuje się Reuters, twierdzą, że rząd rozważa teraz, jak do tego podejść, i że pojawiły się dwie "najbardziej realistyczne" propozycje. Resort finansów chciałby podnoszenia wieku emerytalnego co roku o jeden rok, aż do osiągnięcia 65 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z kolei Kudrin sugeruje podnoszenie kobietom wieku emerytalnego co roku o sześć miesięcy, aż do osiągnięcia 63 lat. W przypadku mężczyzn wiek ten miałby rosnąć co roku o cztery miesiące do osiągnięcia 65 lat.

Oczekuje się, że ostateczną decyzję ogłosi nowy rząd rosyjski, który Putin powoła po inauguracji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR