Emerytura w trzech banknotach? NBP wprowadzi nowy nominał

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   02 czerwca 2016 13:31


Emerytura w trzech banknotach? NBP wprowadzi nowy nominał Nowy pięciusetzłotowy banknot ma zostac zaprezentowany w centrali NBP 6 czerwca 2016 r. Fot. Fotolia

W 2017 r. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu banknotu o wartości 500 zł. Znajdzie się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego. Nowy nominał zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w poniedziałek (6 czerwca) w warszawskiej centrali NBP.

Banknoty na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wyprodukuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP.

Na zaprojektowanym przez Andrzeja Heidricha banknocie znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana zostanie chronologiczna ciągłość serii „Władców polskich”.

Pierwsza prezentacja wizerunku nowego banknotu odbędzie się w poniedziałek (6 czerwca) o godz. 11. w Centrali NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 (sala im. Władysława Grabskiego). Prezentacji dokona prezes NBP prof. Marek Belka wraz z przedstawicielami NBP oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Według danych ZUS na marzec 2015 r. najwięcej emerytów i rencistów (11,4 proc.) pobierało świadczenia w wys. 1400 - 1600 zł. Gdyby banknot 500 zł był w obiegu już dziś, osoby pobierające taką emeryturę lub rentę w dniu wypłaty miałyby dużą szansę otrzymać jedynie trzy najwyższe nominały. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.