Emeryturę można zwiększyć nawet o 300 zł, ale wiedzą o tym nieliczni

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   26 września 2016 11:23


Emeryturę można zwiększyć nawet o 300 zł, ale wiedzą o tym nieliczni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, emerytury ok. 700 tysięcy osób, których w 2009 r. pozbawiono prawa do pomostówek, mogą być wyższe od 100 do nawet 300 zł miesięcznie. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku o rekompensatę, o czym wielu ubezpieczonych nie wie.

Prawo do zwiększenia emerytury pojawiło się w 2009 r., kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Wówczas ok. 700 tys. osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach (nauczyciele, dziennikarze, kierowcy, kolejarze, mechanicy, a także pracownicy zakładów chemicznych, sektora energetycznego i petrochemii) zostało zmuszonych do aktywności zawodowej do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W zamian przyznano im prawo do rekompensaty.

Aby ją otrzymać, trzeba wykazać się odpowiednim stażem na danym stanowisku, ale wypełniając wniosek o emeryturę, należy wskazać w stosownym polu, że chce się skorzystać z przysługującego zwiększenia. 

Z wyliczeń DGP wynika, że emerytura może ulec podwyższeniu o 100 do nawet 300 zł. A to dlatego, że wzór będący podstawą wyliczenia takiego świadczenia powoduje, że kapitał początkowy z tego tytułu średnio jest zwiększany o jedną trzecią, przy czym jeszcze więcej otrzymają osoby pracujące długo w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., jeżeli przed 1 stycznia 2009 r. wykonywał przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O świadczenie może się ubiegać osoba, która nie ma ustalonego prawa do emerytury (w tym do emerytury pomostowej). Prawo do rekompensaty jest niezależne od daty wydania decyzji o ustaleniu wysokości kapitału początkowego.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR