Emerytury 2015: kto skorzysta na zmianach?
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   05 maja 2015 12:15

Osoby, które w przeszłości płaciły wysokie składki emerytalne oraz te, które będą chciały być dłużej aktywne zawodowo - te dwie grupy mogą skorzystają na zmianach w ustawie o emeryturach i rentach, które weszły w życie 1 maja tego roku. Emeryci mają już możliwość składania wniosków o przeliczenie emerytur zgodnie z nowymi zasadami.

Zmiany umożliwią ustalenie wysokości świadczenia osobom, które w przeszłości płaciły wysokie składki przekraczające 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a obecnie dodatkowo pracują.

Do tej pory osoby te nie miały możliwości przeliczenia swojego świadczenia. Zgodnie bowiem z ogólnie obowiązującymi przepisami emerytury obliczane według starych zasad mogą być przeliczone od nowej kwoty bazowej tylko wtedy, gdy nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia jest wyższy od poprzednio ustalonego.

Tym samym grupa emerytów uzyskująca przed 1 stycznia 1999 r. najwyższe przychody z pracy praktycznie nigdy nie miała możliwości ponownego przeliczenia emerytury, bowiem i tak ich składki na ubezpieczenie społeczne były ograniczane do 250 proc.

Teraz od tej ogólnej zasady jest wyjątek. Dzięki niemu ta grupa osób raz w życiu może ubiegać się o przeliczenie emerytury z zastosowaniem nowej, wyższej kwoty bazowej, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.

Na zmianach zyskają także osoby, które będą chciały dłużej być aktywne zawodowo. Nowy system oszczędzania na starość wprowadził zasadę, że im więcej pieniędzy zgromadzi na swoim koncie emerytalnym ubezpieczony, tym większa ma być jego wypłata.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.