Emerytury 2015: na zmianach mogą skorzystać również urodzeni przed 1949 r.

FINANSE

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Seniora   14 lipca 2015 10:46


Emerytury 2015: na zmianach mogą skorzystać również urodzeni przed 1949 r. Tegoroczna nowelizacja ustawy emerytalnej daje możliwość ponownego przeliczenia emerytury Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Również seniorzy urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. mogą skorzystać ze zmian w ustawie emerytalnej, która weszła w życie na początku maja tego roku.


Ustawa wprowadziła zmiany w sposobie ustalania i ponownego ustalania kapitału początkowego oraz emerytury. I choć zmiany te dotyczą przede wszystkim osób urodzonych po 1948 r., w niektórych przypadkach mogą z nich skorzystać również osoby starsze.

ZUS może obliczyć emeryturę według nowych zasad także osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., jeżeli: ukończyli swój powszechny wiek emerytalny, udowodnili wymagane okresy składkowe i nieskładkowe - co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, kontynuowali ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (na przykład pracowali), wystąpili z wnioskiem o przyznanie emerytury po 31 grudnia 2008 r. Wysokość ich emerytury, obliczona na nowych zasadach, jest wyższa od wysokości emerytury obliczonej wcześniej.  

Urodzeni przed 1949 r., którzy pobierają emeryturę powszechną, a teraz spełnili warunki do jej przeliczenia, mogą złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego w swoim ZUS-ie. Mogą skorzystać z gotowego druku ZUS-ER-WPS-01 do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl lub z sali obsługi klienta, ale ZUS przyjmie też wniosek napisany przez zainteresowanego odręcznie.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.