Emerytury częściowe: popularne, bo za wysokie?
Autor: wyborcza.biz/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 12:12

Wcześniejsze emerytury, tzw. częściowe, cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich średnia wypłata to 2365 zł brutto. Rząd liczył, że będą niskie, a więc nikt z nich nie skorzysta. Przeliczył się.

Emerytury częściowe wymógł w 2012 r. na Donaldzie Tusku ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak . Jednak w obawie przed tym, by ludzie nie uciekali masowo z pracy, postanowiono uczynić je mniej atrakcyjnymi. Wtedy ustalono, że emerytura częściowa będzie wynosić tylko połowę tego, co sobie wypracowaliśmy. O pełną emeryturę można wystąpić dopiero, gdy osiągnie się ustawowy wiek emerytalny - 67 lat. Eksperci rządowi zakładali, że będą wynosić 1,2 tys. zł brutto.

Tymczasem w maju ubiegłego roku częściową emeryturę pobierało 200 osób, w listopadzie już 1,2 tys. osób, a w maju 2015 r. - 2,7 tys. osób. Pół roku temu przekraczały 1820 zł brutto, teraz wynoszą średnio 2365 brutto.

Dlaczego są tak wysokie? To efekt płci. Przechodzą na nie osoby z dużym stażem i ponadprzeciętnymi zarobkami, które uznały, że warto już teraz korzystać z efektów swojej ciężkiej pracy.

Obecnie - zgodnie z prawem - przyznaje się emerytury częściowe tylko mężczyznom, którzy mają 65 lat i udowodnią 40 lat stażu pracy. A oni częściej zarabiają więcej i nie tracą na przerwach związanych z urlopami macierzyńskimi i wychowawczymi.

Poza tym do korzystania z częściowych emerytur zachęca ludzi to, że można na nich dorabiać. Nie ma też konieczności zwalniania się z zakładu pracy, aby je pobierać.

Eksperci przestrzegają jednak przed emeryturami częściowymi. Bo później można tego żałować. Kwota, którą ZUS wypłacił osobie na emeryturze częściowej, będzie później obniżała jej docelową emeryturę. 

Więcej: www.wyborcza.biz

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.