
Obecnie funkcjonariusze służb mundurowych nabywają prawo do emerytury po skończeniu 55 lat i po 25 latach służby. Jednak Dziennik Gazeta Prawna dotarł do przeglądu emerytalnego przeprowadzonego przez ZUS i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z którego wynika, że funkcjonariusze otrzymaliby świadczenie dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Mundurowi mogą się spodziewać kolejnych ograniczeń przywilejów emerytalnych. Według DGP funkcjonariusze otrzymaliby świadczenie dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli (dopóki rząd PiS tego nie zmieni) 67 lat.
Tak więc nawet po spełnieniu kryterium stażowego (25 lat), policjant po odejściu ze służby na wypłatę świadczenia poczekałby do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Ponadto mundurowe przywileje emerytalne miałby przysługiwać tylko osobom, których służba jest niebezpieczna. Zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych lub kierowniczych weszliby do powszechnego systemu emerytalnego.
Do 2013 r. funkcjonariusze policji, UOP, ABW, BOR, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Więziennej, aby otrzymać świadczenia, musieli posiadać 15 lat służby. Obecnie mundurowi, którzy wstępują do służby, prawo do emerytury nabywają w wieku 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych